| BiancaDenisa a întrebat:

Anul aceata scolar va fi pentru mine primul de liceu. In clasele 1-8 am fost la Liceul Pedagogic, iar la liceu am ramas tot aici. Nu imi fac griji pentru profesori fiindca pe majoritatea ii cunsc, nu imi fac griji de scoala deoarece o stiu si cu ochii inchisi laughing insa, chiar daca unii colegi imi sunt cunoscuti, 20 dintre ei imi sunt straini si chiar nu am idee cum va decurge acea zi. Multi zic ca "e ca in clasa 1, nici atunci nu va cunosteati". Da, dar atunci eram asa prostuti si daca vorbeai cu o colega despre papusa favorita gata erati cele mai bune prietene. Aici e diferit...suntem maturi si cam fiecare isi stie scopurile in viata.
Am auzit si de vestitele grupuri care se formeaza din prima zi si de care dealtfel stiam, si mi-e teama sa nu ma integrez in niciunul... temeri sunt multe. Imi puteti povesti despre prima voastra zi de liceu, cum trebuie sa ma comport, cu ce sa ma imbrac...si alte sfaturi utile. Va multumesc! Dau si fundita. happy

3 răspunsuri:
| VerdeLila a răspuns:

Imbraca-te confortabil si putin elegant..si arata-te prietenoasa; zambeste si intra in vorba cu unii colegi; fa cunostinta cu ei, fii cu simtul umorului. Restul clasei va observa persoana ta si va fi curioasa sa te cunoasca daca procedezi asa cu cativa dintre colegi.

Răspuns utilizator avertizat
| LastNight1324235436 a răspuns:

Si eu am trecut clasa a 9 a. Diferenta la mine e ca eu ma duc intr-un liceu cu totul nou, cu mine in clasa nefiind nici o persoana cunoscuta. Cand am vazut ca nu cunosc pe nimeni am zis ca trebuie sa imi fac ceva prieteni inainte de inceperea scolii, asa ca am inceput sa ii caut pe facebook. Am inceput sa vorbim, m-am intalnit cu uni si acum pot sa spun ca ii cunosc aproape pe toti. Nu ma mai sperie asa tare prima zi de scoala. Eu oricum sunt foarte sociabila si imi fac prieteni repede. Acum abiaaa astept sa inceapa scoala