| Ianoctav a întrebat:

Anul acesta trec în clasa a 9-a la un liceu la care am făcut și gimnaziul (este locul 2 pe județ). Ce sfaturi îmi dați legate de școală și de colegi? Am o singură prietena în clasă, colegii sunt puțin cam nașpa din câte am auzit. Btw sunt la științele naturii.
Deci, niște sfaturi pentru liceu?(gen cum sa mi fac prieteni de prin toată școală inclusiv de la mine din clasa; sunt o fire vesela dar ușor retrasă, însă dacă se poarta o discuție cu mine vorbesc fără probleme și mă simt bine in compania tuturor persoanelor cu intenții bune)

3 răspunsuri:
| Elish090 a răspuns:

Si eu am pus cam aceeasi intrebare anul trecut cand eram boboaca. Toata lumea zicea ca vai sa faci impresii bune, sa fii increzatoare, etc. Trebuie sa fii tu, fara vrajeli. Nu prea te ajuta sugestiile date. Oricum o sa faci cum o sa stii tu mai bine.

| SpreBalcani a răspuns:

Well, fa o impresie buna mai intai in fata profilor si apoi a colegilor (din propria experienta). Ai un avantaj ca esti cu o prietena deja si iti poti creea un mic grupulet cu acele persoae cu care ai chestii in comun.
Sa fii deschisa, sa zambesti si sa participi la cat mai multe evenimente scolare si extrascolare.

| Ianoctav explică (pentru SpreBalcani):

Sunt băiatrolling on the floor). Mersi oricum mult de sfat, chiar m-a ajutat!