| WhiteAngel552004 a întrebat:

Anul viitor voi merge la liceu si voi sta la camin. Rugamintea mea pentru voi este sa imi spuneti cat mai multe informatii, opinii si lucruri importante de stiut despre viata la liceu si in general la camin. Daca se poate sa imi vorbiti din experienta si nu din auzite!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Depinde foarte mult de camin si de persoanele cu care stai in camera.
Nu conta pe nimeni. Iti tii lucrurile de valoare permanent asupra ta (acte/bani/chei/electronice). Tine-ti lucrurile in ordine astfel incat daca trebuie sa pleci rapid (incendiu) sa poti lua imediat ce e esential.
Ceea ce iti scriu in continuare se intampla foarte rar, dar trebuie evitat cu orice pret.
Nu accepta sa se vanda ceva din camera ta. Unii cumpara ceva in vrac (exemplu: bere, tigari) si vand la bucata. Niciodata nu ai liniste, tot timpul iti bate cineva la usa.
Daca esti fata nu accepta baieti in camera. Am auzit destul de frecvent de sex facut sub patura de fata cu colegele de camera si chiar 2-3 situatii de viol sau tentativa de viol.
Nu accepta sa se fumeze in camera. Fumul la mana a doua este chiar mai rau. Iesiti afara, sau mai bine lasati-va. Iti miros toate lucrurile si trebuie sa le speli. Ti se schimba mirosul pielii. Pe langa faptul ca este foarte nesanatos, au fost destul de frecvente cazuri in care fumatorii au dat foc camerei cu un muc aruncat aiurea. Orice obiect electric de incalzit poate sa produca aceeasi problema. Nu lasati nimic nesupravegheat, nu lucrati cu instalatii improvizate. Si gatitul in camera poate deveni insuportabil cand il face altcineva. Iti miros toate lucrurile si e mereu abur.
Animalele; stiu, e interzis, dar se practica. Daca ai pisica, cred ca stii cum miroase cand merge la "cutie".
Stabiliti reguli care sa evite situatiile de mai sus. Mai pot fi probleme si cu rudele care vin in vizita si nu mai pleaca.
Stabiliti reguli de liniste pentru cand este de invatat.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te droga