| Alexandra_Serban_1998_OrZz a întrebat:

as dori niste sfaturi Eu am 18 ani si prietenul meu 26 si dupa ce termin eu scoala vrea sa plecam in strainatate ca sa ne facem un viitor si problema e ca eu stau cu bunica si ea nu ma lasa nu poate accepta faza ca am crescut si sa ma lase sa ma descurc singura am o frica de ea din totdeauna ma "controlat" la fiecare secunda. Multumesc ca ati citit ce am avut de zis astept sfaturile voastre cu ce ar trebui sa fac ca sa o conving
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa calculezi bine.
E drept ca o bunica sau un parinte foarte autoritar nu este ok.Ar trebui sa te intelegi cu ea cumva si sa o convingi ca ai crescut si ca esti responsabila. Termina scoala du-te la un loc de munca sa vada ca esti pe picioarele tale pana atunci vezi ce intenti are si iubitul tau si dupa aia.
Dar fi atenta nu pleca cu tamtam de acasa si te increde practic intr-un strain in loc de bunica ta ca daca nu iti va merge cu el sau iti va face ceva nu vei avea la cine sa te intorci.Sunt sigura ca bunica ta te iubeste si iti vrea binele, poate doar pe tine te are si ea sigur iti va da o mana de ajutor (bani, casa, mancare...).

1 răspuns:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Ai 18 ani, poti sa pleci si fara acordul ei ca esti majora, cu timpul va accepta.