| Maria105354 a întrebat:

As vrea sa ma ajutati si pe mine. Urgent! va rog. Problema mea este una legata de mama. Am 16 ani si totusi se poarta cu mine ca (,) cu un copil. Tot timpul imi spune ca nu fac temele, ca nu fac nimic toata ziua. La liceu iau note bune. In special se leaga ca nu ma ocup de scoala si ca stau numai pe telefon. Efectiv mereu se leaga de asta. Azi am am ajuns acasa si dupa ceva timp am scos telefonul sa ma uit ca primisem un mesaj. Aoleu. Deja incepuse: Iar stai pe telefon? Mi-l confisca de foarte multe ori. Am vorbit cu mamaia mea si mi-a spus: Ceea ce face, in legatura cu telefonul, nu este bine, asta se facea daca erai si tu mai mica. Mamaia este mama mamei. Cum sa ii demonstrez ca sunt matura? Probabil ea inca mai crede ca sunt uun copil, dar serios acum, eu am trecut prin foarte foarte multe, mama le stie. Multe persoane de varsta mea nu au trecut prin ceea ce am trecut eu, si tocmai de aceea mama ar trebui sa isi dea seama ca nu mai sunt un copil, dar totusi ma trateaza ca pe unu. Si acum i-am facut o scrisoare (nu aveam telefon ca sa pot sa ii dau mesaj si ca sa ma duc sa ii zic fata in fata se enerva pe mine si imi spunea: Tu nu ai lectii de facut? [Am incercat sa vorbesc cu ea f2f si nu a mers]) in care i-am spus exact ceea ce am scris mai sus ca hai sa ne purtam ca doua persoane mature. Acum ca veni vorba, chiar ma iau toti nervii cand imi confisca telefonul. Poate mi-a prins slabiciunea( nu poate si mai mult ca sigur). Intrebarile mele: Cum pot sa o fac sa se poarte cu mine altfel? Sa ii arat ca eu nu mai sunt un copil? Cum sa o fac sa renunte la obiceiul de a imi lua telefonul? Cum sa ii vorbesc?

5 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Mai, mania voastra a adolescentilor moderni (si eu am fost candva demult) e sa stati pe telefon sa-l butonati si mai ales pe facebook. Daca stati pe telefoane si vorbiti sau va jucati nu va aduce niciun beneficiu in anii de formare. Ce sa spuna, saraca femeie? Incearca cu metodele pe care le are sa te lecuiasca de prostul obicei de a te juca non stop cu telefonul. E o chestiune pe care am observat-o la foarte multa lume, in special de o anumita varsta. Citeste o carte sau uita-te la un film, sau mergi la un teatru... voi tot timpul pe telefon!

| Maria105354 explică (pentru ywar):

Nu am cont de Fb. Am renuntat la el tocmai ca mama sa vada ca nu sunt dependenta de un amarat de cont. Eu pe telefon foflosesc doar wapp. Problema e la mine ca de fiecare data cand imi face asa, parca nu stiu...Imi ia tot cheful de toate activitatiile pe care le aveam in plan ( sa fac curatenie, sa mai imi fac niste suplimentar pentru liceu...)

| ywar a răspuns (pentru Maria105354):

Si nu are dreptate? Nu te invata de bine? Te pregateste pentru viata ceea ce putini parinti fac! Deci te face om! Maine poimaine o sa ai familia ta si nu o sa stii sa faci nimic. Barbatul ala care o sa fie cu tine o sa fuga daca te vede cu 2 mainei stangi. Te invata sa te descurci si iti da un minim start in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai inca esti un copil. esti pe banii tai? locuiesti singura? ai muncit o zi in viata ta? nu cred. deci, inca esti copil.

| Maria105354 explică (pentru anonim_4396):

E adevarat ce spui. Nu sunt inca pe banii mei, dar mama mea mereu a stiut ca se poate baza pe mine. Au fost scandaluri mari in familie, in fine...si cu toate astea ma trateaza asa, dar eu pentru ea sunt cea mai buna prietena. Adica imi spune totul.