| swordman a întrebat:

As vrea sa ma duc la liceu la profilul mate-info, ce parere aveti, e bun profilul, trebuie sa stiu multa matematica?

5 răspunsuri:
| Kydutsa a răspuns:

Buna, profilul din liceu te va ajuta pe viitor happy adica, depinde si de ce facultate vrei sa urmezi. Profilul este bun, trebuie sa mananci matematica pe paine, si la bac dai m1. Depinde de tine, daca tu crezi ca te vei descurca, incearca. poti incerca, iar daca nu iti place si nu te poti adapta, te poti muta pe al 2-lea semetru pe alt profil fara mate. [ gen: Stiinte sociale sau filologie] Gandeste-te bine. Pupic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cel mai bun profil din orice liceu(şi da, asta este strict părerea mea). Trebuie să ştii doar esenţialul matematicii, teoreme, axiome, formule, etc. În mare parte, geometria din clasa a 7-a şi materia din a 8-a sunt cele care mai sunt din când în când reamintite în clasa a 9-a la acest profil. Bineînţeles că pe baza celor aflate şi memorate pe parcursul claselor gimnaziale vei putea rezista sau nu la acest profil. Cele mai importante materii vor fi matematica, informatica, chimia, fizica, biologia, limba engleză(dacă alegi matematică-informatică: intensiv engleză), dar şi limba română.

| SefaTa97 a răspuns:

Buna
Profilul este foarte bun, doar ca trebuie sa "mananci matematica pe paine" cum s-ar zice.

| Music4life a răspuns:

La mate-info vei face intensiv matematica si informatica, totodata astea-ti vor fi materile de la Bac, daca nu crezi ca poti sa tii pasul cu multa matematica nu merge pe aceasta cale deoarece vei avea de tras mai tarziu.
Bafta!

| andri22 a răspuns:

Nu trebuie sa te sperii pentru ca si eu am o prietena care este la mate-info si nu este atat de greu dar iti dai seama si tu ca trebuie sa stii si tu ceva acolo pentr ca se bazeaza mai mult pe matematica, si o sa iti trebuiasca foarte mult mai ales la bac (dar o ca nu ai ajuns pe acolo, nu trebuie sa te sperii).