| jdhegnakdgfeeu a întrebat:

As vrea sa stiu ce profil trebuie sa urmez (cu ce medie se intra,la ce trebuie sa dau bacu'), ce facultate (cati ani dureaza )pentru a deveni medic pediatru.
Cat mai amanuntit. Va rog frumos.
Multumesc!
Scuzati categoria dar aici am mai multe sanse pentru a se raspunde.

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Ar trebui sa urmezi la liceu profilul stiinte ale naturii(e multa biologie si chimie)dar o sa te ajute la facultate, nu stiu cu ce medii se intra in orasul tau, oricum media de admitere in fiecare an e diferita. Iar facultatea de medicina este de 6 ani. Dupa ce faci 6 ani de facultate o sa iesi medic rezident pe ce vrei tu sa faci(pediatrie, deci medic pediatru rezident) si rezidentiatul tine 5 ani.
Dupa ce ai terminat cei 5 ani de rezidentiat, esti medic pediatru.