| CrissCristina25 a întrebat:

Ce face un medic pediatru? Si cati ani trebuie sa faca de facultate? Credeti ca este o meserie grea?

P.S. nu stiu daca este buna categoria

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai facultatea de medicina tine 6 ani + rezidentiatul de pediatrie 5 ani.

si da, medicina e o meserie grea, foarte grea, esti in final responsabil de viata unor oameni, a unor copii in cazul pediatrilor

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. Medicul pediatru este medicul care tratează COPIII :)

2. Facultatea de Medicină durează 6 ani :
http://umfcaroldavila.ro/index.php/facultati/medicina-generala

3. Rezidenţiatul este de 5 ani :
http://adevarul.ro/......index.html

4. DA, este o meserie foarte GREA şi cu multe responsabilităţi!

Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Medicul pediatru ofera ajutor medical si ingrijeste copii(pana la varsta de 18 ani).
12 ani de facultate cu tot cu rezidentiat. Meserie grea, ai in maini viata unor oameni. Medicina e un domeniu pentru oameni seriosi si responsabili. Nu cred ca te incadrezi.

| May2001 a răspuns:

Un medic pediatru se ocupa cu ingrijirea copiilor, in special a minorilor. Se fac tot atatia ani de facultate cat se fac la majoritatea domeniilor din medicina( 4 ani+ 2 rezidentiatul ). De grea este destul de grea deoarece trebuie sa iti dai seama de ce boala sufera un copil mic, care inca nu stie sa vorbeasca, deci nu iti va putea spune ce simptome are. Bineinteles ca ai in mana viata tuturaor copiilor, nu doar a bebelusilor. Sper ca te-am ajutat!

| suntserios a răspuns (pentru May2001):

Hai ma... cum sa zici ca facultatea de medicina tine doar 4 ani? Si cum sa mai zici ca rezidentiatul tine 2 ani? cand cel la pediatrie e de 5 ani?