| BiiaSM a întrebat:

As vrea sa stiu cum fac o demonstratie la matematica!(ex: cum sa demonstrez ca este isoscelsau patra, romb etc)Vreau raspunsul cat mai repede. Dar sa imi explicati bine.Maine am teza la mate! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| BlackNinja a răspuns:

Folosind teoreme, de ex:

-La triunghi isoscel:Un triungi cu 2 laturi /2 unghiuri egale se numeste triunghi isoscel

-la patrattongueatratul e un romb cu un unghi drept(adica are toate laturile egale, toate unghiurile egale de 90 grade, diagonalele perpendiculare si egale)

Ti-am dat doar cateva exemple. Daca reusesti sa demonstrezi, de exemplu, prima chestie(aia cu triunghiul), vei demonstra ca triunghiul e isoscel.Mai multe teoreme ai in cartea ta de matematica.Cam tarziu te trezesti sa inveti pentru teza.