| Ionela_5966 a întrebat:

Cum demonstrez ca o opera este comedie!
Maine am teza si vreau sa stiu pentru ca profesoara sigur ne va da!

Cum se face o demonstratie ca e comedie mai precis ce trebuie sa stiu [ Esentialul]!

Fundita si bifare ca vot inteligent... Vreau multe raspunsuri utile!

Răspuns Câştigător
| Cineva_5088 a răspuns:

-Comedia este o specie a genului dramatic al carui sfarsit este fericit si in care personajele si actorii provoaca rasul.
-Titlul comediei are in vedere pretextul in jurul caruia se dezvolta intamplarile
-Este impartita in acte si scene

-La nivelul acestei specii dramatice se regasesc mai multe categorii estetice care-i asigură complexitatea-: comicul, parodicul, ironicul, umorul, grotescul, sarcasmul, paradoxalul şi chiar tragicul
permiţându-i să-şi creeze, de asemenea un subtitlu sau caracter în
permiţându-şi creeze, de asemenea un subtitlu sau caracter în
funcţie de tipul estetic predominant în opera respectivă.

4 răspunsuri:
| IcsD a răspuns:

Daca nu ai primit niciun rasp care sa te multumeasca da`mi un mesaj

| Ionela_5966 explică:

Vreau mai multe raspunsuri... explicate mai binee.va rogg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand trebuie sa scrii definitia comediei dupa care vei exemplifica pe text
COMEDIA este opera in versuri sa proza in care este prezentata o actiune vesela si un dezonamant fericit, conflictul este mai mult aparent decat in esenta lucrurilor, conflictul se rezolva prin demascarea falselor valori de pe pozitia unei superioritati pline de veselie fata de defectele omenesti.
SPer ca te-a ajutat. Succes la teza. BYE BYE

| PuFuLeTeLe_9807 a răspuns:

Ionela daca razi la ea banuiesc ca este comedie big grin Daca profesoara nu rade...inseamna ca e horor =)