| keikop119 a întrebat:

as vrea sa stiu cum sa-mi indrept parul fara placa,sa fac ceva sa nu mai aiba ataaaata volum!
Nici nu este ondulat,nici cret, este o corcitura care arata oribil si daca o sa continui cu placa o sa mi se strice parul...
Ce as putea sa fac? Nu mai am rabdare sa-mi creasca pentru ca imi creste foooarte greu.
Fundita!

Răspuns Câştigător
| Amilik a răspuns:

Cea mai uşoară soluţie pentru micşorarea volumului părului său obţinerea unui aspect mai neted şi mai liniştit al părului, este de a aplica o uşoară tensiune asupra părului, preferabil cât mai aproape de scalp. Imediat după ce v-aţi spălat pe cap încercat să vă prindeţi părul încă ud într-o coadă strânsă.

Altă soluţie o reprezintă reducerea volumului prin tunsoare. Filatul este o tehnică de tăiere a părului, în urma căruia acesta îşi pierde considerabil din volum. Acest procedeu se aplică în special părului prea des. Procedeul deadrose presupune filarea părului de pe ceafă. Filatul excesiv vă va reduce considerabil din cantitatea de păr. De la un filat la altul trebuie lăsat să treacă ceva timp.

Şamponul pentru reducerea volumului este şi el o alternativă. Pe piaţă sunt o mulţime de firme care produc diferite şampoane care promit un păr cât mai neted şi catifelat. Singurul dezavantaj al acestei variante este că veţi deveni dependenţi de astfel de şampoane. Hidratarea intensă este secretul părului lin şi strălucitor. Uleiul de păr, măştile aplicate acasă şi evitarea folosirii uscătorului de păr stau la baza obţinerii unui păr hidratat. O mască foarte uşor de făcut acasă este cea din ulei de măsline, câteva picături de ulei de ricin şi de vitamina A. Aveţi grijă însă să nu aplicaţi masca prea aproape de scalp, pentru că există riscul să vă îmbâcsească părul. Este esenţial ca mai apoi să spălaţi părul cu apă din plin.

2 răspunsuri:
| LoverholicRobotronic a răspuns:

Problema asta o am si eusadam parul pana la umeri si ondulat-o drept.si nu mai stiam ce sa fac sa nu imi mai stea ca o matura in cap.Pana la urma am mers la un salon unde mi-a luat din volum...nu mai stiu cum, cred ca, cu o foarfeca(de filat cred, nu mai stiu cum se num) si mi-a zis ca singura solutie pe care o am este sa ma dau cu balsam dupa ce ma spal pe par, sa stau 2 min si apoi sa clatesc, sau placa...am ales varianta cu balsamul si parul meu s-a linistit complet si e si moalebig grindeci decat sa te chinui cu parul prins in coada dupa ce te speli.etc.mai bine mergi si iti ia din volum la coafor(nu taie parul in lungime, si eu am aceiasi chestie cu taiatulbig grindoar trece cu foarfeca aia pe dedesubtul firelor de par din zona cu mai mult volum)big grin

| adrianaioanated a răspuns:

Vezi aici http://ofashion.cabanova.com/indreapta-parul-usor.html
O sa fi multumita

Sper sa te ajute