| Alexa_6935 a întrebat:

Buna TPU.
As vrea sa va zic o mica povestioara.
Am avut o prietena pe care o consideram ca o sora... Eram foarte apropiate.Ne spuneam totul, aveam foarte multa incredere in ea si ea in mine. Dar intr-un timp ne-am indepartat. Afara nu am mai iesit de foarte mult timp, adevarul este ca si parintii oarecum ma avertizau, si imi spuneau ca nu este de incredere. dar cu toate acestea nu i-am ascultat.
As vrea sa aflu parerea voastra despre aceasta " prietenie " daca se mai poate numi asa.
Daca nu va suparati puteti sa imi dati si statusuri :*
Multumesc anticipat. happy
Fundita :-x

5 răspunsuri:
| Anonim_5812 a răspuns:

Pentru status nu am nici o idee, dar la partea cu prietena mi-ai cam dat de gandit. Si eu am o prietena tot la fel, dar in cazul meu, eu simt ca ea este mai buna decat mine, iar eu sunt in umbra si simt ca ma scurge de puteri, devenind astfel si mai puternica. Ori am impresia asta din cauza faptului ca lipsa mea de frumusete si farmec o face sa para o zeitate in fata celorlalti, ori am devenit paranoica.
In ceea ce te priveste, sfatul meu si regula dupa care supravietuiesc este sa NU ai incredere in NIMENI. Nici macar intr-un frate. Singura persoana care nu te va dezamagi niciodata in adevaratul sens al cuvantului va fi mama ta. Arata-te amabila cu toata lumea, dar sa nu ii crezi, nu mai imparti secrete nimanui si creaza-ti un "glob de cristal" in jurul tau care sa te apare. Mai exact este vorba despre "poker face", care te ajuta sa iti ascunzi orice urma de emotie atunci cand cineva se apropie de slabiciunile tale, tu fiind in pericol sa fii santajata din cauza asta. Sper ca ti-a fost de ajutor sfatul. Nu uita, pentru asta ai nevoie de MULT autocontrol si multa vointa.

| Bulina_4880 a răspuns:

Atat timp cat parintii te avertizeaza, spun adevarul. Si eu aveam o prietena, si familia imi spunea ca nu`i de nasu meu, dar nu`i ascultam pentru`ca eram orbita de " prietenia " care mi`o daruia, dar era foarte falsa cu mine. Iti spun sincer, sa termini cu ea. Orkm.in ziua de azi fiecare pentru el. Sa vorbesti cu ea, daca nu ai tupeu fata in fata, fa asta pe mess. Si spune`i ca nu suporti ideea ca va departati asa una de alta, si credeai ca nu o sa te lase si chestii de genu, daca nu`si da seama de ce a facut si o tine cu ironie si cu altele, inseamna ca nu te merita, si sa treci peste :*.

| Deea_3292 a răspuns:

O prietenie falsa.Ai incredere in cine trebuie.Nu cred ca aceea fata e vazuta prea bine.O sa-ti faca rau daca continui cu aceasta prietenie pune punct si treci peste,pentru ca viata te face puternica si gasesteti o alta prietena care intai pune-o la incercare,in care parintii tai sa aiba incredere si tu sa ajungi sa ai incredere,si nu uita de ea chiar daca te-ai impaca cu fata asta despre care vorbesti pentru ca odata ce te tradeaza odata o va face de mai multe ori.
Cere sfatul parintilor,iubitului(daca ai)si niciodata nu avea deplina incredere e bine mereu sa ai un strop de indoiala, decat dupa ce te convingi cu siguranta.
Si fi puternica, nu lasa sa te distruga:*
Sa nu te mai intereseze:*

| Alexa_6935 explică:

Vad ca aproape toate mi-ati oferit un sfat comun : Sa uit de acea prietena, fiindca nu este de incredere.
Va multumesc pentru raspunsuri :*

| meduzzza a răspuns:

Eu cred ca prietena iti face rau si o spun din propria mea experienta. Am avut o prietena era mai ceva ca sora mea ne cunosteam de cand eram mictute eram foarte apropiate aveam incredere in ea mai mult ca in mine dar ea mi-a distrus viata intr-o fractiune de secunda. Pentru mine nu exista cuvantul "prietenie" pentru ca in ziua de azi nu stii cu cine ai deaface.Greu castigi increderea in cineva si o pierzi intr-o secunda.