| anonim_4396 a întrebat:

As vrea si eu o dieta. Ce sa mananc dimineata, la pranz si seara. Funda

9 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Documentează-te,poate te ajută la orientarea pe viitor:
http://www.culinar.ro/....../195/1337/

| iuliaiuliaiulia a răspuns:

Exista doi pasi majori ai "dietei care schimba metabolismul":
Pasul 1: In acest pas iti vei amorsa metabolismul, prin a manca oricat doresti si prin a mentine exercitiile fizice la minim. Alegerile tale asupra alimentelor, in aceasta dieta de slabit, nu trebuie sa fie perfecte, dar este recomandat sa limitezi cantitatea de zahar ingerata – incluzand-o pe cea din fructe, sucuri sau dulciuri. Totusi, este incurajat consumul de carbohidrati complexi, cum ar fi de orez, porumb, fasole sau legume.
Pasul 2: Aceasta este faza de pierdere in grasimi al acestui de program de dieta de slabit. In timpul acestui pas, obiectivul primar este acela de a manca 3 mese distribuite in mod uniform si fiecare avand aceeasi cantitate, continand undeva intre 20 si 40 de grame de proteine (per masa).
Fiecare ar trebui, de asemenea, sa contina o portie de amidon, aceasta fiind cel putin jumatate din portia de proteine. Ea poate consta intr-un cartof, o lingura de orez brun, doua felii de paine de secara sau un castron de ovaz. Masa poate include, de asemenea, grasimi sanatoase si este recomandat ca legumele sa fie preponderente la fiecare masa.
Dupa un maxim de 30 de zile ar trebui sa faci pauza de la aceasta dieta de slabit, necontand cat de bine te simti sau cat de repede pierzi in greutate. Acest lucru este absolut esential deoarece este esential in pastrarea sanatatii metabolismului, mintale si pentru a preveni adaptarea corpului la pierderea in greutate.
Ultimul lucru de facut in acest ultim pas este de a invata cum sa mananci si sa iti traiesti viata atunci cand ai ajuns la greutatea pe care ai dorit-o. Matt Stone recomanda alimentele „reale", indeajuns de multa odihna, evitarea drogurilor si a de a iti petrece o mare parte din timpul zile in activitati fizice.
Alimente recomandate
Alimentele recomandate pentru aceasta dieta, si nu numai, sunt: somon, ton, piept de pui, branza de vaci, carnea slaba, oua, legume, cartofi, fulgi de ovaz, quinoa, paine din cereale sau secara, fructe de padure, mere, pere, citrice, lapte, iaurt, ulei de cocos, unt, nuci, masline, spanac, salata verde, broccoli, fasole verde, sparanghel si ceai de plante.
Un plan al acestei diete de slabit
Micul Dejun:
O omleta din doua ochiuri cu salsa.
Tortilla prajita si legume.
Masa de pranz:
Cartofi copti cu branza.
Broccoli aburit.
Cina:
Un cheeseburger facut la gratar, cu o garnitura de salata verde.
Recomandari de exercitii fizice
Matt Stone spune ca exercitiile fizice sunt supraestimate si ca, daca abuzezi de ele, poti sa fii nesatisfacut atunci cand observi cat ai reusit sa pierzi in greutate. Aceasta dieta de slabit incurajeaza persoanele sa faca exercitii fizice doar din placere si sa puna accentul pe activitatile de care se pot bucura.
Daca esti activ, in timpul zilei, cu preocupari precum gradinaritul sau gatitul, efectul final poate fi unul mai bun, decat sa iesi la alergat, iar apoi sa stai sa te uiti la televizor sau in fata unui PC, in restul zilei.
Aceasta dieta de slabit poate sa ajute la reparerea metabolismului, care ar fi putut suferi de pe urma unei alte diete cronice sau extreme. Planul flexibil al acestei diete de slabit ajuta la mentinerea ei, nefiind necesara evitarea unui anumit tip de aliment si, de asemenea, incurajeaza consumarea alimentelor neprocesate si bogate in cereale.
Dieta de slabit care schimba metabolismul la 180 de grade ajuta unele persoanele sa inteleaga efectele negative ale dietelor care au o cantitate slaba in calorii si constau in exercitii fizice multe, in timp ce prezinta un plan foarte bun de alimentare, in special pentru cei care au o istorie cronica, in ceea ce priveste dieta.

| RainboyDash a răspuns:

Mananca normal ( normal nu inseamna shaorma toata ziua! ) si du-te la salawinking

| SerafimHD a răspuns:

Trebuie sa mananci regulat si putin si des de preferat ca sa nu te ingrasi si sa nu fie nimic cosisitor

| AllForOneAndOneForAll a răspuns:

3 ZILE, SE CONSUMA EXCLUSIV PRODUSE VEGETALE, adica fructe, legume si zarzavaturi, preparate si combinate dupa propriul gust, in orice cantitate, la orice ora.

3 ZILE, SE CONSUMA EXCLUSIV PROTEINE ANIMALE, adica brinzeturi, carne si oua, preparate si combinate, de asemenea, dupa propriul gust, in orice cantitate si la orice ora.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AllForOneAndOneForAll):

Bun. Altceva mai putin stupid nu stii?

| AllForOneAndOneForAll a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca nu iti convine zi tu.ce dracu va ambalati nu stiu fiecare ajuta cum poate si cum stie.nu va convine nu va uitati

| stella390 a răspuns:

Dimineata-fulgi de ovaz in lapte
Supliment-un fruct
Pranz-orice mancare cu peste, dar sa nu fie prajit
Supliment-o salata
Seara(ultima masa la 6)-Ciorba cu multe zarzavaturi.
Pontt:incearca ca fiecare imbucatura sa o mestei de cel putin 10 ori asa o sa mananci mai putin si o sa te saturi mai repede.
Sper ca te-am ajutat

| GeaninaNicoleta a răspuns:

Dimineata-o/cana/mare/de/compot/de/mere/cu/zaharina
La/pranz-1/cana/de/compot/de/mere/si/un/mar
Seara-1/cana/compot/de/mere/sau/un/mar
Slabesti/3-4/kg/pe/sapt./succes