| 1shadow1 a întrebat:

As vrea si eu un discurs de sfarsit de clasa a 8-a. Dar sa fie foarte frumos, incat sa inceapa colegii sa planga.

Răspuns Câştigător
| Love0and0Smile a răspuns:

Mărturisesc cu regret nespus ca timpul a fost necruţător cu noi, grăbindu-ne parca zborul spre alte inaltimi. Insa azi aripile s-au frânt, zdrobite de greutatea apasatoare a lacrimilor îndurerate ale despărţirii.
Deşi spinii trandafirilor ne-au urmat întotdeauna drumul anevoios spre victorie, am reuşit împreuna sa depăşim momentele neplăcute a acestei calatorii, bucurându-ne acum de mirosul si frumuseţea bobocului înflorit.
Am vrea doar sa strigam, sa ţipam „Nu mai vrem sa creştem! Nu vrem sa plecam! Nu vrem sa ne despărţim!"
Dar destinul e mut si surd la cerinţele noastre, aşa ca noi ne resemnam.
Totuşi nu vom opri potopul de lacrimi, nu vom opri durerea, doar o vom acoperi cu amintiri.
AMINTIRILE CLASEI A VIII-A!
Eu asta il voi spunewinking

| Drogataa a răspuns (pentru Love0and0Smile):

Foarte frumos...si eu termin tot clasa a 8-a si diriga ne-a zis sa creeam fiecare un discurs incepand cum a fost din clasa 1 a 5 si acum la final...si cautand discursuri pentru a ma inspira si a crea ceva "orginal", m-am gandit ca poate mi'ai da o idee despre cum ar trebui sa scriu si as vrea tot ceva in care sa planga toti.

| Love0and0Smile a răspuns (pentru Drogataa):

Uite, spre exemplu poti incepe, ca sa ii atingii un punct sensibil prof. de romana, poti sa incepi cu "Trecut-au anii ca nori lungi pe șesuri. Și niciodată n-or să vie iară". asa cum spunea si eminescu, timpul este crud cu noi si ne ia fiecare perioada a copilariei in mare graba. parca mai ieri treceam cu emotie pragul clasei intai si nu stiam ce ma va astepta dupa acea usa, unde era clasa mea. imi aduc aminte cu drag si de clasa a 5a cand asteptam cu nerabdare sa o vad pe d-na diriginta, sa imi cunosc noii colegi. astazi, ma aflu in fata voastra si mi-am promis mie insami ca nu voi plange. dar nu voi putea. nu pot sa plang cand ma gandesc ca las in urma atatea amintiri, prieteni, pe domnii profesori caare ne-au fost ca niste parinti iar d-na diriginta o "mama eroina"laughing o alta clasa ne va astepta pe usa careia va scrie clasa a 9a. de azi, tb sa ne indreptam catre noi idealuri, noi vise. as vrea sa tin timpul in loc dar... stiu ca nu se poate pentru ca ULTIMUL CLOPOTEL TREBUIE SA SUNEsad am scris-o acum, special pentru tinewinking

| Drogataa a răspuns (pentru Love0and0Smile):

Mersiii :*!

5 răspunsuri:
| howsenselessdeathhowpreciouslife a răspuns:

Dragi colegi, parca ieri eram clasa a 1-a, ne-am marit si acum depinde de noi! Trebuie sa trecem clasa, sa ne facem multa speranta! Noi eram niste boboci, si acum nepam marit! Suntem mari, suntem inteligenti [unii laughing] Multumesc!
Ti-a placut? laughingsmug

| BebeDany a răspuns:

Chiar nu stiu ce sa zic decat un lucru:asculta-ti inima si zil fara rusine totii am trecut prin asta