| piiiinnnkkkk a întrebat:

Astazi am dat examenul la Matematica.
Nu m-am prea descurcat...As vrea sa va rog frumos daca puteti sa ma ajutati sa imi calculati media de adimitere la liceu.
De exemplu daca la Romana as lua nota:5, iar la Matematica as lua nota 2 si mediile pe cls V-VIII sunt asa: cls a 5-a: 7, 33 cls a 6-a: 7, 34,cls a 7-a:8, 23, iar cls a 8-a: 7, 33.
Ce medie ar iesi?
Si mai o intrebare:Eu as vrea sa merg la Colegiul Economic Al Banatului Montan Resita,pot sa intru cu media pe care o am?
Va rog raspunsuri cat mai repede.
Acord funda celui care imi explica cel mai bine, iar restul voturi.Va rog!

Răspuns Câştigător
| Anddreee a răspuns:

Se face intai media claselor gimnaziale:
(7.33 + 7.34 + 8.23 + 7.33) : 4 = 7.55

Apoi se face media examenelor:

(5 + 2) : 2 = 3.5

Pe urma se face media dintre media claselor gimnaziale si media examenelor:

(7.55 + 3.5) : 2 = 5.52

Deci cam asta ar fi media ta: 5.52

2 răspunsuri:
| dyav0litza a răspuns:

Ti-ar iesi media 5.52 si sincer nu cred ca poti sa intri intr-un liceu economic cu astfel de medie... noi am primit o brosura cu toate liceele si ultima medie de intra re voi nu?

| piiiinnnkkkk explică (pentru dyav0litza):

Ba da, am primit si noi, iar daca imi iese media 5.52 as intra!
E liceul acela din Re Colegiul Tehnic al Banatului Montan Resita si la profilul economic se intra cu media:5, 18.
Ms de raspuns!