| anonim_4396 a întrebat:

Astazi sunt trista. De fapt de o vreme sunt asa, dar astazi totul e altfel. Dar ma macina gandul ca sunt atat de neputincioasa, neansemnata, mica.

Simt totul in mine exact cum ar trebui sa fie: adolescenta si iubirile ei. Problema este ca eu il iubesc cu atata dor si patima, iar el nici nu gandeste la mine. De cate ori ii spun imi zice aceiasi fraza: "Noi am mai vorbit despre asta."

Da, am vorbit. M-a respins. Si tot ce imi spune cand deschid subiectul asta ma face sa ma simt... neansemnata. Macar daca si-ar da seama cat il iubesc...

Voiam sa spun ca vinerea asta avem banchetul si poate as putea sa... fac ceva. Ma simt foarte singura. Vreau sa fiu si eu iubita ca si colegele mele, sa imi spuna cineva asta. Pentru mine fraza: "Te iubesc!" inseamna foarte mult. Si n-am auzit-o niciodata. Macar o imbratisare, un sarut daca as primi de la acest baiat atat de special pentru mine as fi cea mai fericita. Anul asta, cand ne vom desparti, plecand la licee diferite, nu stiu ce voi face fara el, mi s-ar rupe inima.

Va rog, ajtati-ma. Am ajuns intr-o situatie foarte delicata si mi-e frica sa o continui asa. Ce sa-i zic acelui baiat? Cum sa-l fac sa-si schimbe parerea? Are mare incredere in mine, imi zice foarte multe si mi-a zis ca ii place sa vorbeasca cu mine, ca nu sunt fitoasa, increzuta.

Stiu, devin stupida, insa nu stiu ce sa mai fac! Il iubesc asa de mult...

Ajutati-ma, va rog TPU!

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Buna, draga!
Da-ne mai multe detalii, te rog!
1. Ce varsta are/aveti?
2. De cand o tineti tot asa/de cat timp il placi?
3. La ce se refera acel "am mai vorbit despre asta"? Ce exact ti-a spus prima data? Cum si-a argumentat decizia?
4. Cum te porti cu el de obicei?
5. Ii place sa te aiba in preajma?
6. Ii place de altcineva (poate ai observat)?
7. Uneori simti cum ca ti-ar da sperante sau e rece tot timpul?
Raspunde-mi la aceste intrebari (aici sau in privat) si continuam dupa!

2 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Nu, stupida nu esti ci probabil doar adolescenta indragostita.
A iubi e ceva frumos dar nu si frustrant
A fi iubita e tot ceea ce isi doreste o adolescenta dar nu trebuie sa ajungi la disperare din cauza asta... dauneaza grav sanatatii prin stres excesiv
Sunteti prieteni si asta conteaza cel mai mult, iar o prietenie adevarata este mult mai greu de gasit decat o dragoste trecatoare.
De multe ori, in timp, prietenia se poate transforma in dragoste dar invers crede-ma niciodata
Lasa totul de la sine, nu mai insista pentru ca atunci tu devi paranoica iar el se va plictisi de tot.

| LoveStoned a răspuns:

Mai mult ca sigur, el te vede ca pe o prietena, un umar pe care-si poate plange oful si nicidecum ca pe o iubita.
Cu toate ca el spune ca a-ti mai vorbit despre asta, eu in locul tau i-as spune exact ce ai scris aici. Eu unul am ramas placut surprins de ce am citit. Pana la urma trebuie lamurita situatia pentru ca nu are rost sa te tina pe loc.
Daca nu-si doreste nimic serios, don't worry, cu siguranta vei intalni baiatul care-ti va oferi exact ce ai nevoie, chiar mai mult.
Rabdarea e cheia.

Take care