| Sabbiiinaa a întrebat:

| Astazi tocmai ne-a interzis diriga sa mai venim la scoala in colanti, pantaloni trei-sferturi, pantaloni scurti sau maieu. Afara este foarte cald si nu avem voie decat sa ne imbracam in tricou, blugi (mi-e foarte cald in ei si nici nu-i prea spuort), fuste ( nu pot sa ma imbrac in fiecare zi fiindca sunt incolode si sunt zile in care am sport). Sincer, nu mi se pare normali sad. Adica, ce au colantii!? Sunt lungi, normal. nu inteleg de ce sunt "indecenti" colantii. :@. Maine am sportul si chiar nu stiu ce sa fac. Nu-i vina mea ca diriga e o friguroasa de si astazi a venit cu fusta lunga groasa si bluza cu maneca lunga. Cand am intrebat-o ce au colantii a spus ca o sa ne explice la anul, cand o sa fim mai mari oh go on. Sunt clasa a 5 a. De ce credeti ca nu avem voie nici in colanti, nici in maieu, nici in pantaloni trei-sferturi si nici in pantaloni scurti? Cum o putem convinge? ( daca ii spunem ca ne este cald nu ne crede) si de ce credeti ca a spus ca o sa ne explice la anul de ce nu avem voie in colantii fiindca acum suntem prea mici si nu intelegem, ce vrea sa spuna cu asta si ce ne va spune la anul? Cel mai buna raspuns primeste funda love struck. Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi. :* :*

2 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Scumpa mea la scoala mergi pentru a invata, nu pentru a etala moda.Era mai bine daca aveati uniforma?
Poate sa sunt regulile scolii la care trebuie sa va supuneti.
De obicei colantii copie formele corpului, la fel si maioul.Si cum sunteti la incepul adoloscencentei, incepeti sa va dezvoltati, la unele din voi incepe sa le creasca sanii, atrag atentia baietilor.
Cauta in sifoner cu ajutorul mamei pantaloni subtiri din colori deschise, la care sa asortezi tricouri.Din cand in cand fustite.Un pantalon subtire de trening la ora de sport si un tricou.
Lasa ca trece!

| silvipisicutza a răspuns:

A zis ca va spune la anul pentru ca: 1. crede ca sunteti prea mici sa intelegeti ca acei colanti chiar daca sunt lungi sunt mulati si toate celelalte articole vestimentare mentionate mai sus ar putea fi provocatoare pentru baietii mai mari, 2. pentru ca a ramas fara idei si cu siguranta nu o sa va spuna nici la anul...
Pentru a rezolva problema nu puteti face prea multe, avand in vedere ca ea detine autoritatea in clasa, dar puteti de exemplu sa veniti odata mai multi imbracati de iarna si cand zice ce aveti ziceti ca va e foaaarte cald dar nu vreti sa zica ceva sau ceva de genul, sau sa adunati parerea mai multor profesori ca o petitie sau ceva... sper ca am fost de ajutorwinking