| Sabbiiinaa a întrebat:

Intrebarea mea este legata de scoala, din pacate straight face. Astazi tocmai ne-a interzis diriga sa mai venim la scoala in colanti, pantaloni trei-sferturi, pantaloni scurti sau maieu. Afara este foarte cald si nu avem voie decat sa ne imbracam in tricou, blugi (mi-e foarte cald in ei si nici nu-i prea spuort), fuste ( nu pot sa ma imbrac in fiecare zi fiindca sunt incolode si sunt zile in care am sport). Sincer, nu mi se pare normali sad. Adica, ce au colantii!? Sunt lungi, normal. nu inteleg de ce sunt "indecenti" colantii. :@. Maine am sportul si chiar nu stiu ce sa fac. Nu-i vina mea ca diriga e o friguroasa de si astazi a venit cu fusta lunga groasa si bluza cu maneca lunga. Cand am intrebat-o ce au colantii a spus ca o sa ne explice la anul, cand o sa fim mai mari oh go on. Sunt clasa a 5 a. De ce credeti ca nu avem voie nici in colanti, nici in maieu, nici in pantaloni trei-sferturi si nici in pantaloni scurti? Cum o putem convinge? ( daca ii spunem ca ne este cald nu ne crede) si de ce credeti ca a spus ca o sa ne explice la anul de ce nu avem voie in colantii fiindca acum suntem prea mici si nu intelegem, ce vrea sa spuna cu asta si ce ne va spune la anul? Cel mai buna raspuns primeste funda love struck. Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi. :* :*

4 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna, esti micuta in a5a si acum nu are legatura cu lucrurile care i-ar fi putut trece ei prin cap sa se intample. Pe scurt, ideea e ca aratati ca si cum v-ati pregati sa mergeti la club si cu tot ce implica asta. nu este decent pentru ca va contureaza prea bine formele (eventualele forme ca eu cel putin nu imi amintesc sa fi avut macar jumate din ce am acum) si scoala nu e chiar locul de facut parada modei. Daca acum te plangi, la liceu ce vei face? Atunci e mult mai strict regulamentul decat era in gimnaziu. Pe noi de exemplu ne pune sa venim cu camasa cu maneca scurta, cravata si blugi sau fusta. Daca nu, te ia la rost directorul, a2a oara primesti mustrare scrisa, a3a oara exmatriculare etc. Nu se vine la scoala oricum, ca la balta in maieu si pantaloni scurti. Acum o sa gandeasca mult ca sunt ganduri comuniste dar asta inseamna scoala. Sa fim toti egali, fara nedreptati de orice fel si de aceea trebuie sa purtam haine identice. Sper ca te-am ajutat.

| mihaela0205 a răspuns:

Într-adevăr, a greșit și diriginta, însă dacă este vârstnică, se înțelege. Din punctul meu de vedere, are puțină dreptate. Colanții nu sunt de mers la școală! În această instituție trebuie să ne îmbrăcăm decent, iar colanții, după mine, ar trebui purtați doar în casă, când nu te vede nimeni. îi detest. Ei scot prea mult în evidență unele părți ale corpului, ceea ce nu este deloc decent sau frumos. Sunt prea mulați și nu cred că s-ar bucura vreun om în toată firea să vadă așa ceva. Iar pantalonii trei sferturi, la fel, nu se potrivesc în ținuta pentru școală. Nu cred că nu poți să-ți cumperi niște blugi mai potriviți pentru temperaturile de-afară, eu asta port zilnic la școală și uite că n-am murit de căldură happy
Și a făcut bine că nu v-a zis acum, deși sunt sigură că deja toți colegii tăi sau copiii de seama ta sunt la curent cu subiectele din ziua de azi happy
Și o concluzie: Lăsați moda, mai ales la școală. Îmbrăcați-vă cu ce vă place și cu ce vă simțiți bine, nu cu ce e la modă! și bineînțeles și cu ceva cât mai simplu happy

| facepalmlol a răspuns:

I-ai vazut vreodata pe aia mai mari cum se uita dupa cururile fetelor? Ei bine, afla ca(,) colantii se contureaza perfect pe acea parte a corpului.
Sa te vad daca ai fi fost la mine la scoala unde trebuie sa porti numai uniforma.

| Fabiana2R a răspuns:

Nu este voie pentru ca scot in evidenta formele corpului. Si la mine in liceu regulamentul exclude purtarea maieurilor ce lasa la vedere umerii sau spatele, fustele foarte scurte, tocurile, colantii sau in general, pantalonii foarte mulati. Acum depinde de cat de mult iti poti permite. In zilele in care nu ai cu diriginta ta, imbraca-te in colanti, daca ai certitudinea ca nu te va vedea. Insa iti spun ca eu in clasa a 5-a nu purtam colanti. Daca te ajuta cu ceva, eu nu tin cont de regulamentul liceului meu si niciodata nu am fost sanctionata. Decenta este esenta, in orice caz!