| Panduka a întrebat:

Azi de fiecare dată cînd mergeam la baie ma ustura in vagin, si imi cer scuze pentru ca e scîrbos, dar pe hîrtie ramanea un pic de sînge. Puteți să-mi spuneți ce s-a întîmplat(eu nu am ciclul incă)?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E posibil sa fie o infectie urinara. Daca continua sa te doara si-n urmatoarele zile ar trebui sa mergi la doctor.

| Panduka explică (pentru Adry05):

Azi nu m-a mai doare si nu curge sînge

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca ai avut parte de inceperea ciclului menstrual si astfels-a produs si prima menstruatie din viata ta, care in unele cazuri se poate manifesta prin scurgerea a unei cantitati foarte mici de sange menstrual intr-o perioada foarte scurta, care poate fi chiar si de doar 1 singura zi. Urmatoarea menstruatie este posibil sa se produca in decurs de 1 luna, dar s-ar putea la fel de bine sa treaca si mai multe luni de zile uneori chiar si 1 an pana la urmatoarea menstruatie. Din acest moment ar trebui sa ai mereu la indemana cateva absorbante (2-3 buc.) atat acasa cat di in geanta de scoala, fiindca menstruatia se poate porni oricand, in orice moment al zilei, uneori fara nici un fel de semn prevestitor. Ar fi bine sa discuti despre acest nou aspect al vietii tale si cu mama ta, fiindca ea este cea care iti poate oferi informatii, raspunsuri si indicatii in ce mod sa procedezi inainte si in timpul menstruatiei. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti vine menstruatia. Asta inseamna.