| BBAlyss a întrebat:

Buna TPU
Cati oameni credeti voi ca mai stiu in ziua de astazi ce inseamna cu adevarat respectul? Care este atitudinea voastra de cei din jur,ii respectati pe oamenii care va inconjoara, chiar si daca acestia nu va respecta pe voi? Cum ati defini voi respectul?

Răspuns Câştigător
| Bonotralalala a răspuns:

Pai poate uneori ne luam dupa proverbul ''respecta-ma ca sa te respect'' happy - deci daca nu ma respecti nici eu nu te respect. straight face
Dar hai sa privim situatia din alt unghi happy : Daca tu nu ma respecti, dar eu te respect inseamna ca avem totusi dragoste fata de aproapele nostru si respect fata de el. happy
Ne gandim ca totusi daca eu te respect pe tine, o fac pentru ca asa vreau eu, pentru ca asta simt, iar tu nu esti obligat sa ma respecti inapoi, iar daca o faci inseamna ca imi multumesti oarecum pentru respectul primit.
Nu te gandi ca daca cineva isi bate joc de tine, iar tu pui la suflet si totusi contui sa il respecti oarecum, asta nu inseamna ca acea persoana nu va fi pedepsita. Roata vietii se poate intoarce oricand mai devreme sau mai tarziu. happy
Stiu ca in ziua de azi nu prea exista mult respect. Nu primim respect si nu primit atat cat meritam.
Stiu ca suntem tratati ca si cum nu am putea demonstra mai mult decat demonstram.
Eu cred ca din 10 oameni, doar 4 mai stiu sa respecte si sa fie cinstiti.
Atitudinea mea fata de cei din jur, care ma respecta - ii respect si eu la fel sau poate mai mult.
Cei care nu ma respecta - ii respect, dar nu vreau sa arat asta, pentru ca nu merita. Ii respect pe cei care nu ma respecta pentru ca ma gandesc ca la un moment dat vor fi pedepsiti si tot la mine se vor intoarce... Stiu asta din propria experienta.
As defini respectul cu termenii :
- iubirea de aproapele nostru
-respectul ar inseamna sa luam in considerare iubirea, sentimentele si poate si dorintele sau scopurile
[ uneori, chiar daca nu aratam respect persoanei, ea poate sa il simta, fara sa il aratam tongue ]
Si uneori respectul se castiga cu timpul, alte ori se castiga din prostie.
Toate la randul lor!
happy

4 răspunsuri:
| Mysteriouss a răspuns:

Pai daca respecti pe cineva normal si tu vei fi respectat, daca stii sa te respecti pe tine stii sa respecti si pe ceilalti. Multi nu mai stiu ce este respectul si nici nu vor dar exista si oameni cu obraz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu stii sa te faci respectat esti.Si sunt destui oameni -referindu-ma la Romania- care stiu ce inseamna sa respecti pe cei din jurul tau...iar ceilalti, sunt prea prostiti de ceea ce vad pe la televizor si internet.Cei cu probleme daca pot sa spun asa, la aceasta categorie sunt in principal tinerii.Pentru ca au cu totul alte preocupari.Respect marea majoritate a oamenilor din jurul meu iar pe ceilalti, cei care poate nu ma respecta ii ignor si evit contactul cu ei.Respectul inseamna sa accepti pe ceilalti, sa ai bun simt si sa nu te comporti cu oamenii care nu's de varsta ta ca si cum ar fi.Sa accepti si parerile prieteniilor tai si sa nu te gandesti ca tot ceea ce crezi tu este adevarat si corect.

| Gabryellutzaaa a răspuns:

Prin cei sapte ani de acaasa,da am respect fata de cei din jurul meu si asa, doar ca depinde cine sunt acele persoane, nu daca ei nu ma respecta, depinde de situatie ori ii tratez cu aceeasi moneda, sau pur si simplu imi arat gradul de superioritate fata de ei

| Gabryellutzaaa a răspuns:

Si putini oameni mai stiu in ziua de azi