| anonymus4106 a întrebat:

Ce este respectul?

Este ceva pe care simțiți nevoia să-l oferiți? Sau este datoria celorlalți să vă câștige respectul?

Toți oamenii merită să fie respectați? Îți poți respecta dușmanii? Lipsa de respect este dovadă a slăbiciunii interioare?

Răspuns Câştigător
| sIncognito a răspuns:

Respectul il percep ca pe dorinta ca relationarea sa decurga bine si fiecare sa capete ceva benefic de pe urma ei. Daca in dex e definit drept pretuirea unei persoane, ce pot spune, exprim asta prin a pretui relationarea in sine caci daca functioneaza prost ma afecteaza si pe mine si pe omul respectiv. E o conduita de comportare, adoptata sau nu de altii in functie de interesele lor.

Nu simt vreo nevoie sa-l ofer fiindca nu se manifesta ca o nevoie, intervine natural, de la sine. Asta intr-o situatie normala. Daca dau de o persoana care in mod clar nu ma respecta, abia atunci incep sa ma gandesc in mod constient la ideea daca continui sa ii vorbesc sau nu. Daca in urma unei analize imi dau seama ca, desi ii inteleg perspectiva (aratandu-i asta) si desi ii vorbesc in termeni maleabili, doreste in continuare sa-mi faca rau, ignor si plec. Daca se insista si deja intervine notiunea de ''dusman'', unul care nu batjocoreste din cauza neintelegerii si durerii (majoritatea cazurilor), ci din pura rautate (destul de rar), caut sa-l lovesc in slabiciunea depistata.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Respectul se castiga mann, respecti pe cine te respecta, cine nu te respecta ignor simplu, dusmani? eu consider ca cei in care ai incredere pot deveni adevarati dusmani, cand le vezi adevarata fata, asa ca ce inseamna dusmani? cei care iti dovedesc ca te urasc in fata sau prieteni falsi? sa te respecti pe tine in primul rand asta e important

| Violleta2022 a răspuns:

Intai ofera respect, daca te astepti sa-l primesti!
Lipsa de respect este lipsa de bun simt, denotand un om prost si fara educatie.

| T0T a răspuns:

Orice om merită un minim de respect. Oamenii sunt diferiți, iar dacă diferențierile dintre ei îi fac să nu se agreeze asta nu înseamnă că nu se includ în niște limite care reprezintă umanitatea. Societatea nu va evolua niciodată dacă tindem să ne vedem doar pe noi și doar nevoile nostre. Ura naște ură. Deci un minim de respect oricine merită, demn pentru o ființă umană. Deci cred că da. Lipsa de respect, ura, dușmănia reprezintă slăbiciuni interioare.

| SG1995 a răspuns:

A nu se confunda respectul cu politețea. Politețea este o normă socială general aplicabilă, respectul/stima în schimb trebuie câștigat.
Îți respect condiția umană, fiind una egală cu a mea, dar ca să te respect pe tine ca persoană, trebuie să fii demn de respect.

| Steregoi a răspuns:

In Biblie gasesti raspunsul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand esti la o varsta mai frageda, esti invatat ca trebuie sa respecti pe toata lumea. Insa cu timpul, o sa observi ca nu toata lumea merita respectul tau. Dar o sa fie prea tarziu. O sa spui ca esti bine educat si trebuie sa respecti pe toata lumea. Dar nu e asa. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Respectul trebuie impus altfel esti calcat in picioare de unii, altii te respecta si farã sa le impui respect jos palaria pentru ceia.
Toti oamenii meritã sa fie respectati mai putin cei toxici care nu pot fi schimbati. Cei care se asteapta sa primeasca totul pe tavã si sunt doar in lumea lor.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Un boschetar e mai respectat decat un dictator pentru ca unii boschetari au ajuns boschetari nu din vina lor. Un dictator isi impune respectul si nu e respectat pentru ca supusii il urasc il clevetesc pentru ca ii obliga. Deci explicatia ta e eronata. Exista legi de la Dumnezeu mai presus de orice dictator uman.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Un dictator e urât pentru ca are succes, succesul ti/l faci cu mâna ta si putin noroc. Puterea e mult mai buna in acest caz.

Trebuie sa fie rãi, asa e legea naturii.
Sunt destui boschetari cu biblia in mânã care se cred buni, vai ca au ajutat familia, vai ca aia si aia. In lumea asta trebuie sa-ti pese doar de tine,, eu nu respect oamenii naivi doar cei puternici, Altii daca o fac bine lor.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Nu stiu ce înțelegi tu prin respect.
Însă totul vine de la educație.

Era o vorbă, respectă și vei fi respectat happy

Respect înseamnă educație.
Un om respectos o sa aive multe de câștigat.

Nu contează dacă îți e dușman, sora, mamă, bunica, necunoscut, cunoscut trebuie sa oferi respect.

Oamenii confundă educația cu slăbiciunea
Și șamponul cu gelul de dus.

Sper ca ai înțeles ce am vrut sa îți spun, nu ma pricep la explicat big grin