| Ioana_2144 a întrebat:

Buna TPU ce inseamna numele ioana? FUNDAA

10 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

IOANA / ION / IOAN - de la "Yochana", nume evreiesc, însemnând "binecuvântarea Domnului".

http://www.121.ro/......e_nume.php

| emilia a răspuns:

Ioana/Ion
Nume de fata (si de baiat), folosit in hawaiana si romana. Pentru vorbitorii de limba romana, el corespunde numelui englezesc Joanna. De asemenea, Joanna este sursa de folosire a numelui hawaian. Sursa numelui englezesc este Yochana, un nume evreiesc, insemnand "Binecuvantarea Domnului." Acest nume este uneori scris Joanna. Scrieri alternative pentru numele Joanna includ: Joana, Joannah, Joeanna, Jo-Anna, Joeana. Acest nume este sursa pentru Ioana. De la legendara Joan of Arc (Jeanne D'Arc in franceza), acest nume este sinonim cu eroina inimii poporului.

Pentru detalii uite aici :
http://www.eva.ro/......-8520.html

Mult succes *!

| justmeesb a răspuns:

ION /IOAN / IOANA [ebraica] Yochanan = Dumnezeu este milos

| bea3x a răspuns:

Numele Ioana vine de la numele evreiesc Yochanan si inseamna "Dumnezeu este milos" sau "Dumnezeu e binevoitor"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Forma feminina a numelui Ioan - prenume specifice romanesti, Ioan si Ioana reproduc un vechi nume ebraic Johanan. Acesta este format din forma scurta de "Jo", abreviere curenta pentru "Jahve" ("Ilie") si verbul "hanan" - "a face o favoare", "a avea mila", "a milui", semnificand "Dumnezeu a avut mila, a facut favoare". La origine este o formula de multumire adresata divinitatii, care a binevoit sa faca posibila nasterea unui copil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nume de fata (si de baiat), folosit in hawaiana si romana. Pentru vorbitorii de limba romana, el corespunde numelui englezesc Joanna. De asemenea, Joanna este sursa de folosire a numelui hawaian. Sursa numelui englezesc este Yochana, un nume evreiesc, insemnand "Binecuvantarea Domnului." Acest nume este uneori scris Joanna. Scrieri alternative pentru numele Joanna includ: Joana, Joannah, Joeanna, Jo-Anna, Joeana. Acest nume este sursa pentru Ioana. De la legendara Joan of Arc (Jeanne D'Arc in franceza), acest nume este sinonim cu eroina inimii poporului. asta cred eu da eroina poporului hai lasa-ma laughing scuze pentru ce am spus pop

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe mine ma cheama ioana...love strucklove strucklove struck

| Robeert a răspuns:

Dumnezeu este milos! fUNDa?

| ioana_9955 a răspuns:

IOANA / ION / IOAN - de la "Yochana", nume evreiesc, insemnand "binecuvantarea Domnului".
si pe mine ma cheama ioana big grin

| ioana_9955 a răspuns:

IOANA / ION / IOAN - de la "Yochana", nume evreiesc, insemnand "binecuvantarea Domnului".