| Aliison a întrebat:

TPU! Ce parere aveti de scoaterea cuvantului : "tigan" din dictionar? Am vazut la stiri si vreau sa stiu parerile voastre! happy funda+vott

4 răspunsuri:
| Anca95 a răspuns:

Poi se scoate pentru ca suna jignitor parca asa am inteles eu. hm... sunt oarecum de acord pentru ca suna cam urat. Sa fim seriosi suna mai frumos rrom si noi, romanii suntem comparati cu tiganii in strainatate. asa, in felul aceste peste cateva de zeci de ani nu va mai exista acest cuvant si noi, romanii nu vom mai fi comparati cu acei oameni.
P.S nu sunt rasista, insa ma enereveaza la culme pesoanele care nu muncesc si vor bani cu roaba.

| Miina a răspuns (pentru Anca95):

@Anca95, daca vor scoate cuvantul "tigan" din dictionar vom fi comparati in continuare cu ei si poate ca si ma rau pentru ca "rrom" deriveaza de la "roman" sau invers si va exista o confuzie totala!

| Miuriel a răspuns:

Eu sunt de acord.Si ei sunt tot oameni, iar explicatia acestui cuvant este jignitoare pentru. ei.
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| loredana_6038 a răspuns:

Nu sunt de acord... tigan e tot un cuvant...cei care vor sa-l scoata sunt rasisti