| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, ce părere aveți de urmatorii? :

* Antonio Pincan
* Abi
* Shelly
* 5GANG
* PNCKS

20 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pacat de Selly ca avea potential daca nu se strica cu content de rahat si trupa aia de oligofreni. Omu are aptitudini de speaker, e carismatic, prinde la public, stie sa vorbeasca si o face natural, pacat de el ca se asociaza cu oameni care-l trag in jos. Doar de el aveam o parere buna acum ceva timp inainte sa se bage in cercurile astea naspa, acum nici el nu-mi mai place. De restul nu mai zic, vai de capu lor, mai ales tiganasu ala cu aere de rege laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine sunt astia? doar aia cu Focuri am auzit... bv lor ca stiu sa faca contentul ca prinde. Naspa e ca sunt prea multi la care prinde contentul lor.

| Andreeush a răspuns:

Numai de shelly am auzit, restul nu știu cine sunt laughing

| aXy99 a răspuns:

Proasta.

| Plato a răspuns:

Nulitati, scursuri.
Nu merita atentie, iar copiii ar trebui tinuti foarte departe de asemenea nonvalori.

| AC4S4 a răspuns:

Parerea mea e ca tara va merge spre lipsa de cultura, lipsa de educatie si din cauza lor. Sistemul de educatie PSD-ist este si el rau, dar daca-l inlocuim cu cei enumerati de tine e cel putin la fel de rau.
Parerea mea este ca ar trebui sa se retraga despre scena artei, pentru ca oricum nu le este destinata lor. Avem multi oameni talentati la muzica, sport, stiinte, tehnologie, insa se promoveaza prostia si lipsa de cultura.

Sa nici nu aud ca "asta vor romanii". Daca le pui in fata doar vulgaritate, sexualitate, non-valori (precum cei enumerati de tine) evident ca se vor obisnui cu astea.

| Thecurious a răspuns (pentru AC4S4):

Acest mesaj mi-a atras atentia.
Nu am auzit despre sistemul de educatie PSD-ist.
Ce legatura au cantaretii aceia cu sistemul de educatie?
---------------------------------------------------------------------------
Ultimul paragraf m-a bulversat, pentru ca suna a autoritarism.
Traim intr-un sistem economic capitalist, unde fiecare isi produce banii cum doreste, neincalcand legea.
Principul democratic dupa care ne conducem viata este : Iti place? Da. Atunci uita-te, asculta, cumpara, studiaza etc. Nu iti place? Atunci nu te uita, nu cumpara, nu asculta etc.
Pe scurt : Fa ce iti face placere, fara sa deranjezi pe nimeni.

| AC4S4 a răspuns (pentru Thecurious):

"Nu am auzit despre sistemul de educatie PSD-ist." - PSD a avut cele mai multe mandate de ministri ai educatiei.
"Ce legatura au cantaretii aceia cu sistemul de educatie?" -
1. Nu sunt cantareti.
2. Influenteaza o generatie intreaga. Au legatura cu educatia in sine, nu cu sistemul. M-am exprimat prost probabil.

"Ultimul paragraf m-a bulversat, pentru ca suna a autoritarism." - Cred ca e vorba de penultimul.

"Traim intr-un sistem economic capitalist, unde fiecare isi produce banii cum doreste, neincalcand legea." - Traim de asemenea si intr-o societate, unde fiecare aparitie online poate influenta zeci-sute de mii de oameni.

"Principul democratic dupa care ne conducem viata este [...] Fa ce iti face placere, fara sa deranjezi pe nimeni." - Aparitiile online prin care indemni la non-valori, perversitate, sexualitate, imoralitate deranjeaza. Pe internet esti ca intr-un loc public, nu poti face orice. Trebuie sa ai o decenta.

| Thecurious a răspuns (pentru AC4S4):

Va referiti, fara indoiala, la tinerele generatii : prescolari, elevi de gimnaziu si liceu, probabil, intr-o mica masura, si studenti.
" Traim de asemenea si intr-o societate, unde fiecare aparitie online poate influenta zeci-sute de mii de oameni." -Sunt intrutotul de acord - imi plac la nebunie liderii de opinie, capacitatea lor de convingere a maselor e...dementiala.
Un astfel de influencer a schimbat soarta alegerilor europarlamentare in Republica Federala Germana.
"Aparitiile online prin care indemni la non-valori, perversitate, sexualitate, imoralitate deranjeaza." -Din nou, pe cine derangeaza?
Daca va deranjeaza, puteti foarte simplu sa nu va uitati si sa ii protejati pe copii din jurul dumneavoastra.
Fiecare cuplu e responsabil de educatia progeniturilor. Daca acel cuplu e needucat sau dezinteresat, atunci...asta-i viata.
E o gandire...cam socialista. Aceste aparitii online pot fi privite ca pe un filtru, apartinand sistemului de selectia a elitelor - ca tot se discuta despre ele.
" Trebuie sa ai o decenta. " De ce TREBUIE? Filmele de productie Hollywood promoveaza valori si condamna sexualitatea, violenta de orice fel si...rstul non-valorilor? Nu, si castiga gramezi de bani.

| Thecurious a răspuns (pentru Thecurious):

Copiii* si restul*

| AC4S4 a răspuns (pentru Thecurious):

Cei enumerati in intrebare ii influenteaza pe elevii de gimnaziu si de liceu. Studentii sunt influentati de altii care, la randul lor, produc tot o deranjare, diferita totusi.
Nu ma refer la "tulburarea linistii, activitatii" sau provocare de dispret prin deranjare.
Prin deranjare ma refer la stricarea bunului mers al societatii. Romania este o tara cu populatie majoritar crestina, aproape unanim crestina. Promovand valori anti-crestine deranjezi partea spirituala, traditia, cultura acestui popor.
Desigur, fiecare e liber sa-si promoveze ideile, dar ce deranjeaza un popor (din punct de vedere al educatiei, de exemplu) ar trebui sa nu iasa in evidenta. Adica sa nu vad ca imi apar reclame, recomandari cu astfel de videoclipuri, nici mie, nici altora.
Nu vorbesc de deranjarea anumitor persoane, pe mine nu ma pot deranja din moment ce nu ii urmaresc, deranjeaza societatea in sine.

"E o gandire...cam socialista." - Din contra, e o gandire de dreapta, conservatoare.

"" Trebuie sa ai o decenta. " De ce TREBUIE? Filmele de productie Hollywood promoveaza valori si condamna sexualitatea, violenta de orice fel si...rstul non-valorilor? Nu, si castiga gramezi de bani." - Nu e vorba deloc de bani. E vorba de viitorul unui intreg popor. Da-i poporului perversitate si pervers va deveni. Da-i poporului cultura si va deveni un popor cult.

Tin sa accentuez ca nu vreau sa stopez libertatea omului. Acel continut ce indeamna la non-valori poate sa existe in continuare, dar sa nu fie scos in evidenta.
Nu se poate sa fie promovat 95% doar continut prost, 5% sa fie ceva educativ si sa se spuna "Poporul vizioneaza continut prost pentru ca asa vrea".

| Thecurious a răspuns (pentru AC4S4):

Foarte buna argumentare.
Ati comparat non-valorile promavate in Romania cu cele promovate in Occident, caci Vestul stabileste standardele pentru noi?
Parlamentele, guvernele europene au emis legi /ordonante prin care sa reduca "mutilarile" culturale?
Sistemele lor de educatie isi pregatesc beneficiarii/scolarii pentru asemenea provocari?
Noi avem probleme cu eficienta sistemului. Asadar, nu am evoluat suficient incat sa introducem programe "atentie cu navigarea pe internet! ".

| deeeaqq a răspuns:

*despre picâine n-am nicio părere, pot să spun doar că față de alți vloggeri care o dau pe cântat el chiar are voce.

*despre abi pot să-ți spun că era de gașcă ( prin 2016-17-18 chiar ) până să se "lanseze", apoi după ce a văzut ca a prins și-a luat aere și a devenit o lepră

despre restul nici nu are rost să mai scriu

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte bună
am fost și la concertul lor

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Tare

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Da, a fost o atmosferă super, niciodată nu m-am simțit mai în largul meu love struck

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu îs fanul lui îi dacă chiar asta credeai!

| Treachery a răspuns:

Cum sa scrii frate shelly

| NeganMyLove a răspuns:

Mie îmi place de Pican! Canta bine și face melodii super bune.
abi este ok... Cam prea mult înjura în clipuri dar îmi place. Păcat ca are prea puține melodii!
Selly nu este Shelly! Îmi place foarte mult și de el și de cei din 5gang! Sunt super!
PNCKS nu prea ascult! Îmi place doar de SNIK și Pican! SNIK este din Bacău la fel ca mine și chiar este fain!
Bine pa!