| DyduDiii a întrebat:

Ce puteti sa-mi spuneti despre liceul Unirea din Brasov si despre profilul uman si cel real? Ce studiez daca ma duc pe real si din ce dau examen?
Multumesc!
Dau funda celui mai bun si explicit raspuns.

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Profilul real are două specializări, şi anume matematică - informatică şi ştiinţe ale naturii.
Mate-info se bazează pe matematică, fizică, informatică. Dai BAC din Matematică ( M1 ), Română şi la alegere dintre Fizică, Informatică, Chimie, Biologie + probele orale la T.I.C, engleză.
Ştiinţe ale naturii se bazează pe biologie şi chimie.
Profilul uman are şi el două specializări şi anume filologie şi ştiinţe sociale.
Filologia se bazează pe limbi străine şi limba română.
Ştiinţe sociale se bazeză pe română, istorie, phsiologie ( logică, filosofie şi sociologie ).
Fiecar specializare poate să fie cu intensinv engleză sau franceză, asta însemnănd că faci mai multe ore de engleză sau franceză + teză şi Bac.
Sau bilingv engleză sau franceză, ceea ce înseamnă că pe lângă teză şi bac scris la engleză, ai mai multe ore şi faci şi istoria şi geografia ţării respective.
Mai sunt profilele tehnologice ( mecanică, igienă personală, automatizări, electricitate etc ), cele economice ( comerţ, economie ) şi liceele vocaţionale ( arte, teologic, pedagogic, militar, sportiv ),