| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU. Chiar ma simt ingrozitor...
Azi prima ora nu a venit profesorul, asa ca am facut mai nimic. Asta pana cand colega mea de banca a inceput sa zica ca miros urât, a mancare stricată. Ceilalți colegi (o parte din ei), au inceput sa râdă de mine, au scos niste parfumuri si au dat pe langa banca. Una dintre fete mi-a dat cu parfum în cap. Nici nu vă pot descrie cat de prost mă simțeam. Ma ales ca eu pot sa jur ca m-am spalat. Singura greseala a fost o combinatie proasta intre 2 parfumuri diferite si un spray. Si da, m-am dat cu ele. Toate 3. Nu trebuia, nu stiu ce a fost in capul meu. Dar si ei au avut o reactie exagerata care m-a afectat mult. In ora care a urmat, nu am putut fi atenta la ce preda profesorul pentru ca imi auzeam numele si comentarii la adresa mea. Eu fiind o fire mai introvertita, sensibila si timida, nu prea aveam cum sa reactionez. Nu stiam ce sa le zic. Pur si simplu, voiam sa intru in pamant de rusine. Cu toate ca mai erau inca 4 ore, inclusiv una cu diriginta, am ales sa plec acasa, pentru ca ma simteam extrem de rau, imi venea sa dau in plans dar m-am abtinut cu greu ca sa nu mai atrag atentia. Ajunsa acasa, mi-am facut cateva taieturi cu lama pe braț. Dar sincer va spun ca taieturile erau nimic in comparatie cu durerea pe care o simteam in interior. Mama nu este intr-o dispozitie buna ca sa ii povestesc ce s-a intamplat. Nu vreau sa fiu exmatriculata din cauza absentelor si nici nu vreau sa ma mut din clasa pentru ca imi place profilul, dar nu cred ca as mai suporta sa mai aud ceva rau despre mine din partea unora dintre colegi. Sigur ca nu doar ei sunt de vina pentru ca eu ma simt asa. Am si un iubit care e toata ziua la munca, de abia apucam sa vorbim seara si ne vedem rar. Si fix acum cand am mare nevoie de el. Sunt nelinistita si am insomnii. Nu credeam ca voi ajunge sa fiu asa de suparata vreodata incat sa imi fac rau mie insămi.
Ce credeti ca ar trebui sa fac? Luasem in considerare ideea de a merge la psiholog, dar momentan bugetul familiei e cam restrans. Chiar am nevoie de cineva care sa ma ajute sa am incredere in mine si sa fiu mai puternică, sa prind curaj, pentru ca nu pot sa tac si ei sa isi bata joc.

Răspuns Câştigător
| leapșa a răspuns:

Ce urat... Ii va ajunge soarte din urma, nu-ti fa griji.
De acum sa te dai doar cu un puf de spray/parfum, sa n-o mai intoxici, draga Doamne, pe colega aia a ta.
Daca esti introvertita, ma tem ca-ti va fi putin mai greu sa-ti faci prieteni, dar nu dispera, se va intampla.
Secretul bullying-ului e sa nu-l lasi sa-ti intre-n suflet, sa nu te lasi atacata.
Pistanii astia vor sa te supere, sa te faca sa plangi, dar tu trebuie sa arati ca nu se poate.
Tu trebuia sa faci o gluma pe seama ta, sa razi, sa te angajezi in comentariile lor, spunand "Da, miros a ceapa, haha, ce prostie am mai facut si eu, nu?" (si sa razi) si chiar sa te oferi spre a fi parfumata de alea, mai cu mot.
E un joc mai dificil, dar daca-l intelegi, nu mai ai probleme.
Daca ei vad ca si tu razi de tine (totusi nu exagera), ei bine, nu mai au ce sa zica. Isi muta privirile catre altcineva.

Uite aici cateva sfaturi pentru situatii mai serioase:
https://umor. online/media/atunci-cand-cineva-rade-de-tine

http://adevarul.ro/......index.html

http://www.nlpmania.ro/......-de-altii/

| Elyiela a răspuns (pentru leapșa):

Multumesc de răspuns. Am reusit sa fac rost de scutire de la medicul de familie pentru azi si maine. I-am explicat situatia si m-a inteles. Luni pot sa ma duc la scoala daca ma simt mai bine, insa daca ei continua sa ma ia in ras pot sa plec. Mi s-a zis chiar ca daca ma simt foarte foarte rau o sa imi dea trimitere la psiholog dar sper sa nu mai fie nevoie. Am vorbit si cu mama si deja ma simt puțin mai bine.happy

| leapșa a răspuns (pentru Elyiela):

Ma bucur s-aud asta. Iti urez succes!

7 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Nu te speria, cand termini scoala nu o sa mai fie nevoie sa iti vezi niciodata colegii.

| Elyiela a răspuns (pentru peperonies):

Ai dreptate, de abia astept!

| Victor453 a răspuns:

Imi pare rau de tine(( Stiu cum e sa te simti asa, nu stiu cum sa te ajut. Daca mai poti rabda, atunnci rabda, iar daca nu, pleaca din scoala cit de greu n-ar fi! Psihologul nu te va scapa de la baterile de joc de la colegi!

| Elyiela a răspuns (pentru Victor453):

Problema este si ca nu am incredere in mine si sunt timida ca daca as avea mai mult curaj, poate nu m-as lasa calcata in picioare de ei

| Victor453 a răspuns (pentru Elyiela):

Uite, daca vrei scriemi pe Facebook, si o sa vb))
macar careva sustinere morala si psihologica
https://www.facebook.com/victor.leca.9