| yasmine1903 a întrebat:

Bună,dragi prieteni!
Am o problemă destul de grava si am nevoie de o vorba buna si un sfat.
Azi... m-am facut de ras in fata clasei.
Profesoara m-a scos la tabla sa rezolv niste exercitii cu vectori.
Bineinteles ca nu am stiut.
Sunt mai mult decat praf la matematica. Fac si meditatii,dar deocamdata sunt la inceput.
In gimnaziu,nu m-am putut concentra nici macar un pic la invatatura,mai ales la matematica,am fost un copil foarte bun la invatatura,am avut foarte multe probleme de familie ce mi-au pus piedica.
Profa mereu ma jigneste si ma simt foarte prost. Pe deasupra,mai sunt si foarte sensibila.
M-a trecut in banca fiindca nu am stiut nimic.
Mi-a venit sa plang,dar m-am abtinut toata ora. Cand a venit pauza,am dat-o rau in plans,nu ma mai puteam opri.
Si. azi am dat si teza la chimie,nu am reusit sa termin teza, iar asta mi-a facut o mie de nervi!
Inca nu m-am acomodat cu noii colegi si nu stiu cum as putea sa o fac. Mentionez ca sunt a9a.
Am devenit introvertita din cauza problemelor ce le am acasa. Nici la scoala nu ma pot stapani din plans,cred ca colegii ma vad ca o tipa prostuta si timida.
Da,stiu ca notele nu definesc inteligenta,dar la gandirea lor,nu pot sa ma mir.
As vrea sa nu mai fiu asa sensibila,nu stiu ce as putea sa mai fac!
Ajutati-ma, am nevoie de ajutor!

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Imi pare rau ca treci prin asa ceva.Străduieşte-te sa nu te mai gândești la alți, ci la tine personal. Nu merita sa suferi din cauza unor oameni. Încearcă sa îți îmbunătățești notele și vei avea în timp mai multa încredere în tine.De asemenea, incearca sa nu te izolezi și sa vezi lucrurile frumoase care se întâmplă în fiecare zi în viață. Dacă ai probleme acasă e bine sa vezi care ar fi soluția sa le rezolvi, poate ar fi bine sa discuți cu părinții tai despre aceste lucruri.Și e bine sa socializezi, sa îți faci prieteni, pentru ca nu uita ca prietenul adevărat iubește oricând și va fi alături de tine când ai probleme.

| yasmine1903 explică (pentru danay72):

Îti multumesc foarte mult pentru raspuns! Apreciez mult! Voi incerca sa aplic sfaturile tale.
Nu am cun sa vorbesc cu parintii.
Cu mama vorbesc foarte rar, pentru ca ai mei a-au despartit. ea nici macar nu ma suna, doar imi da mesaj odata la luna.
Cu tata. uneori e foarte neintelegator, nu prea are rabdare.
Cu prietena mea cea mai buna. mereu e ocupata cu scoala si de la o vreme, simt ca nici ea nu ma intelege.
Inca o data iti multumesc mult pentru raspuns! Iti doresc numai bine si iarta-ma ca iti zapacesc creierul cu problemele mele.

| danay72 a răspuns (pentru yasmine1903):

Îmi pare rău pentru ca treci prin astfel de momente. Nu dispera.Fa doar ceea ce poți și chiar dacă nu e ușor, încearcă sa gândești pozitiv și sa le găsești scuze părinților tai pentru atitudinea lor.Nu uita ca cel mai important este sa învingi răul prin bine și vei observa ca vei fi mai fericita.

| anonim000x a răspuns:

De exemplu, acum cateva luni, si eu puteam totul la suflet (de la cea mai usoara vorba spusa cu neglijenta), dar am realizat un lucru:celorlalti nu le pasa ce stii tu la mate. Oricum, ei sunt interesați de ceea ce stiu ei sau sa își faca temele la alte materii sau pur si simplu stau in banca si asteapta sa baie duca ora.
Tin minte ca vara asta nu acceptam sa mi se faca nicio poza pe motiv ca aveam si inca mai am niste kg de care vreau sa scap si îmi era super jena, dar mi-a trecut. Am realizat ca nimeni nu se uita neaparat la felul in care am iesit eu in poza.Fiecare se uita la el si la fel e și cu chimia si matematica