| ღNuTzAღ a întrebat:

Cum as putea sa ajut un baiat de care-mi place sa nu mai fie depedendent de droguri? El tot vrea sa scape de aceasta dependenta, dar e foarte de greu..mai ales prietenii lui drogati...

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să renunțe la acest anturaj și o internare medicală.
Pa, pa.

| mimiwewem a răspuns:

Prima dată trebuie "scăpat" de anturaj și apoi îl poți ajuta tu să nu mai fie dependent. Adică, prin sprijin moral și spus părinților pentru a-l putea duce la un specialist.

| mihai69 a răspuns:

Sunt centre specializate - din păcate, din câte am auzit, sunt „invadate" de dealer-i fără probleme, așa că... Ar mai rămâne ceva ONG-uri sau o mânăstire... Oricum, are nevoie de mult ajutor până scapă de sevraj. Dar și pe urmă. Oricum, interzis să mai aibă vreun contact cu vechi „amici". telefon aruncat, calculator spart cu ciocanu' - nu e altă cale.

| Oana92 a răspuns:

Nu va reusi fara ajutor. Sa caute un terapeut, eventual un centru in care se poate interna. Si clar trebuie sa rupa legatura cu anturajul! Bafta, o sa ai nevoie! happy

| Alcyon a răspuns:

Baiatul respectiv are nevoie de ajutorul unor specialisti. Dependenta de droguri nu trece de la sine. E nevoie de internare.

| Seepty a răspuns:

Trebuie sa mearga la dezintoxicatie, altcumva nu are cum si cel mai important este sa ai putina vointa.

| AgathaRo a răspuns:

Drog mai tare ca afectiunea nu vad. Nu pot nu exista doar nu vreau. Sa evite cercul de prieteni, dar prietenii nu au nici o treaba. Am fost in Norvegia a fost o perioada de 2 saptamani in care eram in ultimul hal, dar am zis ca nu combin utilul cu placutul (sofat si fumat) Daca vreau fumez, le pot lasa. Nu vrea sa le lase iti garantez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si aspirina sau siropul de tuse contin droguri, de bun simt e sa specifici cu ce drog se delecteaza. Daca fumeaza iarba, atunci nu prea are de ce sa-si faca griji. Daca prizeaza heroina sau crack, cauta-ti alt prieten...

Răspuns utilizator avertizat
| AdevărulGolGoluţ a răspuns:

Intai de toate, adio prieteni, trebuie dus undeva la tara, izolat de lumea exterioara de tentatie. Cand o sa aiba iar pofta, sa te astepti sa faca extrem de urat, chiar violent... Nu ti-as recomanda sa ramai langa el, dar cand e iubire, asta e, incerci pana nu mai poti. Sper sa reusesti, singura metoda e vointa lui happy Mult noroc happy

| CastraveteMuratCuHerpes a răspuns:

Cauta un ajutor mai specializat in asa ceva si in primul rand scapa-l de anturajul lui