| BlackOpal a întrebat:

Am o problema! Iubitul meu este dependent de droguri usoare... Nu stiu daca este ok sa scriu asta pe internet, dar am nevoie de ajutor. Ieri am avut o cearta urata cu el, pur si simplu fara motiv. Mi-a zis sa il las in pace, ca nu simte nevoia sa ma vada si ca s-a terminat totul. Treaba asta s-a mai intamplat o data (adica sa ma lase cu ochii in soare fara motiv). Intrebarea mea ar fi: Ce as putea face ca sa il ajut sa scape de dependenta asta? Este clar ca ceea ce consuma il schimba foarte mult, din moment ce a spus ca viseaza zeitati si ca vrea sa se converteasca la satanism. Nu ma intelegeti gresit, sufar foarte mult, il iubesc enorm, dar stiu ca binele lui este mai important decat al meu, dat fiind faptul ca eu nu sufar de o astfel de dependenta. Chiar si daca nu vom mai fi impreuna, vreau sa il ajut, pentru ca sunt sigura ca ma iubeste, dar ceea ce face il schimba mult, si nu realizeaza...
Ca fapt divers, avem amandoi 18 ani si suntem in clasa a XII-a. Va rog mult sa ma ajutati ca niste sfaturi! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostie + dezechilibru emotional + etnobotanice = o drama imposibil de evitat.

16 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

"Cheia" pentru "lacatul" care-l tine captiv in lumea fantasmelor nu se afla in posesia ta --- din pacate!
Drogul costa --- cei care il finanteaza detin si "cheia"!
La varsta lui, este de presupus ca principalii finantatori sunt parintii --- discuta cu parintii lui! Aceasta, pentru ca te-ai oferit sa-l ajuti "cu orice pret "!
Succes!

| BlackOpal explică (pentru alessia5158):

Parintilor nu le pasa, mama lui cunoaste situatia, tatal lui nu o cunoaste, dar probabil l-ar omori la propriu daca ar afla, fara sa exagerez. Tatal lui e un om deosebit de violent... Si se autofinanteaza, ai lui nu ii dau niciun ban.

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu ai posibilitatea să îl răpești cu forța și să-l exilezi pe o insulă pustie, nu ai cum să-l împiedici să se autodistrugă.
E nevoie de multă voință ca să ieși din cercul ăsta - și nu din partea ta, din păcate. Iar el o are pe a lui subjugată chimicalelor.
Țara asta ar trebui să reintroducă pedeapsa capitală pentru traficanți. Știu, asta n-ar rezolva mare lucru, dar ar putea fi un început.

| neutrino a răspuns:

Pune-l sa aleaga intre tine si droguri.

| BlackOpal explică (pentru neutrino):

A ales deja de doua ori... dar, eu cred ca nu e constient de alegerea facuta. Prostiile alea iti altereaza ratiunea, vointa. Uneori nu il recunosc... Iti urmaresc de mult timp raspunsurile, stiu ca esti un utilizator inteligent. Chiar nu pot trai cu povara ca nu am facut absolut tot ce se poate ca sa il ajut. Trebuie sa fie o cale!

| neutrino a răspuns (pentru BlackOpal):

Daca a ales, respecta-i dorinta si nu te mai amagi ca el te iubeste! Singura cale este sa realizezi ca esti in ultimul an de liceu si trebuie sa-ti vezi si de calea ta!

| BlackOpal explică (pentru neutrino):

Imi vad de calea mea, nu e asta problema. Sunt elev olimpic, am luat note mari in simulari, pentru mine scoala nu este o problema si nu am considerat-o niciodata o prioritate pentru ca invat si asimilez usor. Da, poate sa ma si urasca, nu asta ma intereseaza. Vreau sa il ajut cu orice pret, altfel nu o sa am liniste! Multumesc de raspuns, oricum! Apreciez luciditatea si franchetea ta!

| neutrino a răspuns (pentru BlackOpal):

Cu multa placere si ai mare grija atunci cand folosesti expresia " cu orice pret"! O zi buna!

| BlackOpal explică (pentru neutrino):

La fel si tie! ^^ Si, da, o sa am grija, promit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostia nu se vindeca si nici nu are treaba cu "drogurile usoare".

| BlackOpal explică (pentru anonim_4396):

Asa crezi? sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackOpal):

Eu nu cred lucruri, eu stiu lucruri!

| BlackOpal explică (pentru anonim_4396):

Doamne, sincer, ce n-as da sa fie prostie! Mai bine prost, si cu o viata lunga, decat sa moara in cativa ani de la consumul de etnorahaturi din alea. Oricum are creierii prajiti, asta e clar!

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackOpal):

Prostie + dezechilibru emotional + etnobotanice = o drama imposibil de evitat.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Buna. suna la www.telefonulcopilului.ro ca acolo gasesti persoane cu experienta in cazuri asemanatoare care sa te ajute.

| biencutza123456 a răspuns:

Vorbeste cu parintii lui, explica-le ce se intampla cu el pentru a lua ei masuri pentru ca este clar ca el nu constientizeaza ca are o problema.Se distruge cu mana lui.Incearca sa-l ajuti atat cat poti, insa nu uita un lucru:fiecare decide pentru el ce vrea sa faca, daca el nu va constientiza ca are o problema si nu va avea vointa sa se lase, toate eforturile tale sunt in zadar.Eu te inteleg ca vrei mult sa il ajuti, nu stiu ce as face si eu daca as fi in locul tau Doamne fereste, dar fara vointa lui e aproape nesemnificativ ajutorul tau. Daca parintii lui, care sunt atat de importante persoane pentru el nu vor reusi sa-l faca sa cnstientizeze e ca si pierdut.Asculta-ma ca stiu ce spun.Omul cand are vointa muta muntele din loc.Eu iti urez mult succes sa il ajuti si astept sa ne spui ce s-a mai intamplat.Te pup:*

| aiary a răspuns:

N-ai cum sa-l ajuti atata timp cat el nu isi doreste asta. Te zbati degeaba, dorinta de a se schimba trebuie sa vina de la el, si abia apoi poti tu sa te gandesti la ce ai de facut. Mai bine iti vezi de viata si de viitorul tau, nu ii esti nici mama si nici tata. Tu ai incercat, mai mult de atat nu ai ce face.
Mai degraba fii optimista si gandeste-te ca e doar intr-o faza de rebeliune si ca o sa-i vina mintea la cap.(n-ar fi primul tanar care trece prin asta).