| Linda724 a întrebat:

cum imi pot invinge frica de ape adanci? Faza e ca eu stiu sa inot si piscina in care inot eu apa ma depaseste cu 10 cm. Inot doar pe langa margini si putin in apa dar aproape de suprafata, deoarece daca merg prin mijlocul bazinului ma panichez cand vad atata apa in jurul meu mai ales in care nu ajung cu picioarele si dau din maini si picioare rapid fara nicio regula pana ajung la margine. Nu imi place sa inot pe sub apa doar daca am ochelari de inot iar daca ma uit altundeva in afara de in jos iarasi ma panichez cand vad restul piscinii (mie imi pare foarte adanca) nu stiu de ce. In apele in care ajung cu picioarele la fund nu am niciun fel de problema (inot in voie, fac tot felul de giumbuslucuri). Imi doresc foarte mult sa imi inving aceasta frica de apa adanca pe care o am deoarece cand vad o gramada de copii care sar si se distreaza de minune in ape adanci mi-as dori si eu sa fac asta.

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu trebuie sa sari sau sa mergi in adancime prea mult,dintr-o data. Poti merge la fund,incetul cu incetul,vazand ca-ti doresti. Asa inveti sa inoti. Totusi,trebuie sa reduci frica. Asta se face in timp,prin progrese. Nu esti in mare, este o suprafata mica a carei adancime o cunosti si nu sunt valuri care sa te deranjeze, deci nu risti sa mori inecata. Nu ai de ce sa te ingrijorezi. Gandeste-te ca oricine ar putea muri la adancimi mici daca nu s-ar putea misca. Tu te poti misca, te poti proteja. Problema nu exista cata vreme tu stii sa inoti. Oriunde ai inota, tu poti sa ai grija ta. Ce face un copil care nu stie sau un mos care nu se poate misca? Moare si la bazinul mic. Tu poti sa te descurci caci esti sanatoasa.

| Anonim297 a răspuns:

Usor, scufunda-te cate putin in apa si incearca sa dechizi ochii. Stiu, te vor ustura dar nu patesti nimic.