| ancutaamalia0123 a întrebat:

Cum iti dai seama cand un baiat te place? Adica se cateva zile se plimba non-stop pe strada mea si se uita lung la mine.Si l-a pus pe un prieten de-al lui sa ma intrebe ce fac. Oare ma place?

20 răspunsuri:
| Iubibilăă a răspuns:

Asta este un semn ca da.

| SunnyDay88 a răspuns:

Posibil, dar daca nu are tupeul sa vina la tine sa-ti spuna ceva (si un simplu "buna") atunci e un papa lapte si sunt sigura ca nu vrei o relatie cu un papa lapte care se intimideaza din orice(cum ti-ar putea oferi el tie protectie si siguranta?).

| ancutaamalia0123 explică (pentru SunnyDay88):

Pai nah, e dragut... Si poate e mai rusinos... Si in plus el nu prea e cu toate fetele, si nu vreau nici unu sa fie cu toate deodata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SunnyDay88):

Prin tip care sa ii ofere protectie si siguranta te oferi la un bataus din ala smecher d eincepe sa te injure daca te uti mai ciudat la gagica-sa?
Baiatul e mai timid, asta nu inseamna ca nu e potrivit pentru ea.

| SunnyDay88 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu n-as iesi niciodata cu un smecher si cu muschi pe deasupra(eventual si cu tarata in cap si plin de steroizi) nu! cu un baiat finut, dar in care sa am baza si sa ma simt in siguranta(si nu ma refer doar la cea fizica, cum aparent pe tine doar acolo te duce mintea).

| anonim_4396 a răspuns (pentru SunnyDay88):

Am inteles!

| OanaRalucaPorumb a răspuns:

Salut! Fii atenta aici :
Deci, cand vorbeste - preferabil cand e multa lume prin preajma - prinde un moment cand se uite (doar el) la tine si fa-i cu ochiul. Dupa reactia lui iti vei da seama daca te place sau nu.
Succes!

| JoannaChan a răspuns:

Dupa tot ce ai zis se pare ca el chiar te place.Nu inseamna ca daca e rusinos sau mai timid este un papa-lapte.Toti avem temerile noastre.Adica daca tie ti-ar placea foarte mult de cineva si ti-e frica sa vorbesti cu el, inseamna ca ti-e frica sa nu spui ceva gresit sau sa faci ceva gresit si sa pierzi persoana iubita. Daca este mai timid, atunci tu ar trebui sa fi cea care intra prima in vorba. Poti incepe cu un simplu "buna" si sa-i arati ca te intereseaza persoana lui si atunci poate va trece si el de faza cu timiditatea.Si prietenul meu asa a fost la inceput.Eu stiam ca ma place, dar lui ii era rusine sa-mi zica.Asa ca am asteptat putin, am vorbit in fiecare zi cu el, imi spunea problemele lui, eu ii spuneam problemele mele si intr-un sfarsit mi-a zis ca ma place si daca vreau sa fiu cu el.Eu i-am zis ca da, ca si mie imi placea de el si acum avem o relatie de 6 luni si ne iubim mult.Ne intelegem super.Asa ca nu fa tu primul pas daca vezi ca el este timid.Cine stie, poate asa va iesi o poveste frumoasa.Succes! happy

| SunnyDay88 a răspuns (pentru JoannaChan):

Daca se teme de un simplu "nu" din partea unei fete (o nimeni pana acum pentru el), cum se va prezenta el la un interviu pentru un job? cum va da un examen si il va trece cu succes? (cu balbaieli?) cum va fi in stare sa-i ia apararea ei in fata altora care o injosesc (si nu ma refer la a lua o atitudine violenta fizic), cum o va apara el in fata mamei lui daca e asa intimidat de femei? (si hai sa fim seriosi! cine e cea mai puternica femeie din viata unui barbat daca nu ma-sa?). cum va tipa el vreodata la un doctor si cum il va lua de gat ca sa-i trateze copilul daca el e intimidat de nimic important pana acum?

| Alexaaxc a răspuns (pentru SunnyDay88):

Poate baiatul vrea sa gaseasca o modalitate perfecta de a o aborda si a nu ii da o impresie gresita despre el. Nu are inca sentimente pentru ea, altfel cand vine vorba de un job, un copil, o cearta cu mama intervin impulsurile, emotiile si, evident, recatiile, fie ca se centreaza pe a apara sau a castiga. Compari niste lucruri care vizeaza laturi diferite ale unei persoane, n-au legatura.

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Alexaaxc):

Nu. doar compar atitudinea lui fata de viata in general. cand vrei ceva te duci si-l iei(indiferent ce e).
iar daca e destept nu trebuie sa-i ia o mie de ani sa zica un "buna, sunt x", asa va rata multe in viata.

| JoannaChan a răspuns (pentru SunnyDay88):

Ce legatura au unele cu altele?!? La chestia cum ca ar trebui sa-si ia inima in dinti si sa-i vb, sunt total de acord, dar daca esti indragostit iti e frica sa nu zici ceva gresit, sa faci ceva gresit si sa-ti pierzi iubirea.Lucrurile astea sunt foarte complicate pentru ca difera de la om la om. Unii sunt mai timizi,altii nu.Dar asta nu inseamna ca este o leguma, nu se poate apara singur, nu-si poate apara mama, cum ai zis tu, sau prietena.Sau ca nu va putea trece un examen.Este cu totul altceva cu persoana de care esti indragostita si cu chestile pe care le-ai mentionat tu.Cum am zis asa a fost si prietenul meu la inceput, inainte sa fim impreuna.Mai mult eu intram in vorba cu el.Si ca sa-ti arat contrariul, el m-a protejat de mai mult de un milion de ori si nu i se aplica teoria ta.Deci persoanele sunt diferite si poate ca asa va fi cum zici tu, chiar daca nu are legatura.Dar de unde stii? Poate si baiatul asta de care zice este timid cu fata pe care o iubeste.Si mi se pare absolut normal.Si nimeni nu a zis ca poate fi intimidat de orice lucru insemnat.Nu! Ci de fata pe care o iubeste! Pentru el poate ca fata asta sa fie cel mai important lucru, te-ai gandit? Dar ca sa-l intelegem mai bine, ar trebui sa fi in locul lui.Tie nu ti s-a intamplat sa fi indragostita si sa-ti fie teama sa vorbesti cu baiatul pe care il placi? In fine, nu vreau sa lungesc atat. Vreau sa-ti spun ca nu sunt cu totul in dezacord cu tine.Zic doar ca nu prea se aplica chestile pe care le-ai zis.Sunt de acord insa cu un lucru.El ar trebui sa lupte pentru ce vrea si sa-si i-a inima in dinti, asa va invata sa fie curajos si sa infrunte si refuzurile in viata.happy

| SunnyDay88 a răspuns (pentru JoannaChan):

Nu o cunoste dar o iubeste? tu te auzi ce zici?
e doar o straina pentru el care ii poate spune din prima "fa pasi!". dupa vrei sa -mi zica ca sufera dupa ea? ce om e asta care pune suflet intr-un lucru care NU EXISTA inca? ce stabilitate emotionala are el? care crede ca intr-o relatie conteaza fizicul(pentru ca revin, nu o cunoaste altfel).
si e intimidat de cine? o fata care e nimeni pentru el in acest moment?
eu nu zic ca nu sunt pampalai care pot iubi, ci zic ca nu sunt oameni pe care sa te bazezi si prin urmare cu care sa vrei o relatie. poate viata o sa fie norocoasa cu prietenul tau si n-o sa-l faca nimeni "sa planga".

| JoannaChan a răspuns (pentru SunnyDay88):

Poate ai dreptate.Acum.Dar poate are o speranta.De unde stii ca nu vrea sa o cunoasca? Poate din cauza ca e timid, ii e teama si nu a avut ocazia.Niciodata nu ai de unde sa stii.Nu am zis ca o iubeste, ci ca e indragostit de ea si este o diferenta de la cer la pamant.Alta este a iubi si alta in a fi indragostit.Eu doar i-am dat un sfat ca mi-am dat seama ca si ea il place, pentru ca altfel nu posta intrebarea asta cu el.I-am zis ca daca e asa de timid sa incerce ea ceva.La varsta asta e foarte frumos sa te indragostesti si sigur vor veni si multe amagiri in viata.Dar nu trebuie sa gandim chiar asa.
Nu insemna ca daca baiatul ala e timid, este incapabil mental sau mai siu eu ce.Stii? Hai sa o luam asa...El poate nu a avut sansa sa o cunoasca cum vrea.Si poate nu se ghideaza numai dupa fizic.Nu avem de unde sa stim si de asta mai bine sa nu tragem concluzii gresite.Dar daca lucrul acela "nu exista", asta inseamna ca nu poate incerca sa creeze "un ceva"? Ma rog, fiecare are parerea lui si o respect dar nu trebuie sa gandim asa negativ.Nu stiu personal povestea si nici tu nu cred ca o stii, asa ca nu ne putem da cu parerea pentru ca niciodata nu se stie care este adevarul de la mijloc.happyEu doar am incercat sa-i dau un sfat fetei.Aa, apropo, chiar daca va primi un refuz din partea ei, asa va invata ca nu intodeauna va primii un da si asta il va scoate din starea de timiditate. Poate happy

| ancateiubeste19 a răspuns (pentru JoannaChan):

Si asta e contul meu, si eu sunt rusinoasa sad AWW crying. Nah si cand trece pe langa mine se uita luuuuuuung. Iar marti, eu venind de la scoala l.am vazutt, iesea de la alimentara, iar de la usa pana la masina nu si-a luat ochii de la mine si pe ultima suta de metri mi-a zambit putin. Mi-e si cumva sa ma bag in seama, poate o sa rada de mine.Mi-e cumva

| SunnyDay88 a răspuns (pentru JoannaChan):

1.sa stii ca mai sus am citit cu atentie si am vazut clar in 3 locuri ca ai scris de iubire nu de indragosteala. crede-ma stiu foarte bine sa fac diferenta dintre ele si nu as fi gresit niciodata si nici n-am gresit cand ti-am atras atentia asupra acestui aspect.
2. daca din ce am zis eu tu ai inteles ca il fac pe ala oligofren, imi pare rau, dar nu pot decat sa te trimit sa-mi citesti din nou comentariile ca nu le-ai inteles( in unul din ele subliniez faptul ca fiind timid va pierde multe in viata, ceea ce ai subliniat si tu aici). restul incearca sa le citesti mai atent ca n-ai inteles mare lucru din ele. sper ca cea care a deschis topicul sa fie mai atenta.
3. daca nu stim care e situatia si nu ne puteam da cu parerea, atunci ce facem aici? sau tu ce crezi ca inseamna sa dai un sfat?

| JoannaChan a răspuns (pentru SunnyDay88):

Da,poate ca am scris in unele locuri de iubire si nu de indragosteala, ma rog, greseala mea.Nu am zis ca am inteles din tot ce-ai zis ca-l faci pe baiat oligofren.Am zis doar ca, daca este timid, asta nu inseamna ca se gandeste doar la fizicul fetei, ci poate ar vrea sa o cunoasca mai bine si nu are sansa(pentru ca e timid).Si nu inseamna ca va pierde mult in viata.Cum am spus, poate este doar timid cu fata de care este indragostit, pentru ca ii e frica sa faca o impresie proasta sau ceva.Nu am zis ca nu ne puem da cu parerea sau sa-i dam fetei un sfat.Am zis doar ca nu trebuie sa tragem concluzii pripite, adica ca poate ii place doar fizicul ei sau ca nu va reusi in viata pentru ca e timid cu o fata. Poate ca este cu totul altfel, dar noi nu avem cum sa stim pentru ca nu-l cunoastem personal.Noi aici doar incercam sa o ajutam pe fata care ne-a cerut ajutorul si sa-i spunem ce credem, ce-am face in locul ei, ce e mai bine sa faca si restul ea decide.Cam asta inseamna un sfat din punctul meu de vedere.Dar fiecare il are pe al lui

| WhiteFoxxy a răspuns:

Probabil ca te place, dar daca tu nu-l placi, n-are rost sa te complici. Daca simti ceva pentru el, incearca sa-i vorbesti si dupa vreo saptamana intreaba-l daca te place. Daca raspunsul e afirmativ, foarte bine, daca nu, nu-i sfarsitul lumiiwinking

| horeabazatu2012 a răspuns:

Iti dau un sfat care cred ca o sa te ajute:Cand o sa il privesti in ochi (daca o sa ai ocazia ), uitate la pupils lui(pats neagra a ochiului) si daca e marita asta arata ca e indragostit (sau furios)

| sky123 a răspuns:

Sunt baiat si am multi prieteni dintre care unu seamana cu baiatul pe care ni l spui tu :prietenul meu a stat 3 ani pe laga o fata in calitate de prieten si se intelegeau super si acum sunt prieteni pentru ca el n-a avut curajul nici sa o sarute deci baiatul ala te place mult:si fa tu prima miscare daca el nu e in stare sa o faca daca vrei sa vb add id:ionutzp69