| Lov3rx a întrebat:

Bună TPU, cunoaște cineva un tattoo artist care face tatuaje și pentru adolescenții de 15 ani? (Bacău dacă se poate)

7 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Fara acordul parintilor nu ai cum sa iti faci la salon, exista o cale, sunt persoane care fac acasa, individual fara firma, dar de acolo pornesc cazurile tatuajelor infectate care iti distrug corpul, nefiind un mediu steril, nu stii ce ac foloseste, daca a mai fost folosit pe cineva, daca e sterilizat. Sfatul meu, asteapta macar pana la 18 ani, mergi frumos la un salon profesional si iti faci, pana atunci mai cauta tatuaje, gusturile ti se pot schimba de la an la an.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista asa ceva la 15 anisori, fiind ileagla si puscarie pentru cel care ar face asa ceva unui copil minor.
Este permis in anumite cazuri de la 16 ani, dar numai cu consimtamantul scris al ambilor parinti.
Legal este de la 18 ani in sus.

| dullcat a răspuns:

Asteapta pana cand mai cresti.Deocamdata poti apela la tatuaje temporare, facute cu henna.

| DomnulPoliticos a răspuns (pentru dullcat):

Nu recomanda tatuarea copiilor

| dullcat a răspuns (pentru DomnulPoliticos):

Nu e tatuaj propriu-zis, ci e doar un desen facut la suprafata pielii cu pudra din plante.

| sammie a răspuns:

Tatuajele se fac de la 16 ani și cu acordul părințiilor.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Bună,cu siguranță mai poți aștepta încă 3 ani.
Adică, în general în astfel de locuri trebuie sa ai de la 18 ani în sus și să zicem că și dacă ai vrea sub 18, tot trebuie sa ai acordul unui părinte.
Pe lângă acest aspect trebuie sa mergi într-un loc cunoscut și apreciat,cu recenzii bune, nu într-un loc dubios.
Unde tipul nu își dezinfecteaza lucrurile, nu le schimba cu altele noi pentru fiecare client în parte, deci pericol dublu pentru sănătatea ta.
Acum dacă vorbim și de partea psihica, trebuie sa te pregătești pentru durere și după procesul de vindecare, îngrijire etc.
Și evident trebuie sa faci un tatuaj semnificativ pentru tine, nu 2 puncte pe care sa le regreți mai târziu.

Pe lângă toate cele scrise mai sus,nu vreau sa crezi ca am ceva împotriva tatuajelor,îmi plac,dar trebuiesc făcute și cu cap și la o vârstă potrivita.
Când ești adolescent/ a simți multe emoții și ai stări schimbătoare, azi vrei aia, mâine ba nu, cealaltă, știi ce zic, acum cred ca poate aceasta sa fie pe lista ta de dorințe, în fond, 3 ani trec repede.