| Monyyyyy a întrebat:

daca nu ai Cambridge nu te poti angaja la birou adica o colega a spus ca nu e bine sa scrii in CV ca stii engleza daca nu ai dovada, eu ma gandeam ca te testeaza.Dau ECDl si nu am bani pentru Cambridge :-( este asa grav?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine are nevoie de un angajat care sa vorbeasca limba engleza ii va testa capacitatile la interviu. Diploma de Cambridge poate maxim sa iti ofere un avantaj la selectia cv urilor.

| RainmakerX a răspuns:

Intai si intai mentioneaza cati ani ai daca vrei sa primesti un raspuns adecvat. Din cate stiu eu *si din ce ai mai intrebat pe acest site* atunci esti inca la liceu deci mai ai timp pana o sa te angajezi.

Examenul pentru a dovedi cat de bine cunosti o limba straina il poti da oricand, nu numai daca esti in liceu.

Deci, chiar daca acum nu ai bani si pentru Cambridge, asta nu inseamna ca peste cativa ani sau cand o sa fii la facultate nu o sa-l poti da. Totul tine de tine si de vointa ta.

Teoretic, ai putea sa mentionezi ca ai cunostinte medii de limba engleza pe baza competentelor de la bac. *asta daca ai un b2 de exemplu*

TOTUSI, daca ai doar acele competente atunci nu ai voie sa te numesti avansat chiar daca ai cunostiintele necesare. Pentru avansat ai nevoie de un certificat care sa-ti dovedeasca nivelul.

Succes!

| Blackmetalhead a răspuns:

Ai nevoie de o diploma care sa confirme ca esti de un nivel B1, 2, C1, 2, irelevant daca e Cambridge sau nu. Trebuie sa fie o testare oficiala