| RenataAlesya a întrebat:

Dau funda pentru cel mai bun raspuns, iar la restul voturi! Prietena mea cea mai buna nu stiu daca mi-a fost candva asa. Adica de la un timp de vreme am obsevat ca se foloseste de mine ca de o carpa, ma face sa ma simt prost spunand unele lucruri si ma copiaza. Avand in vedere ca ma pricep mai bine la invatat ca ea(ca sa nu spun ca sunt mai desteapta) o ajut tot timpul la teme, o las sa copieze la teste(stam in aceeasi banca). Este cam lingusitoare, sociabila de aceea multe fete vorbesc cu ea, insa cu toate astea este foarte, foarte, foarte egoista! Nu stiu ce sa fac, sa o mai consider prietena mea? Nu pot sa renunt la prietenia noasta, suntem prietene de 5 ani(cele mai bune prietene). Ne-am certat de foarte multe ori insa ne-am impacat(tot ea a insistat. Va rog mult sa ma ajutati si multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| aniriiiiii a răspuns:

Daca nu te simti confortabil in aceasta prietenie, cred ca e cazul sa incepi sa te indepartezi.Adica nu cred ca are rost sa stai langa cineva care te face sa te simti prost, din aceasta prietenie trebuie sa aveti "de castigat" am2.Adica trebuie sa va ajutati reciproc.

| GreuMaiEsteSaGasestiUnNumeOriginal a răspuns:

Am si eu in clasa niste specimene d'astea.Vad ca se cam foloseste de tine,de inteligenta ta. Uite ce iti propun: sa nu rupi relatia de prietenie cu ea, sa te comporti ca si cum nu s-ar fi intampalt nimic, dar sa o tratezi cu o usoara indiferenta.Adica nu o mai baga chiar asa de mult in seama, nu o mai lasa sa copieze(poti sa ii dau 1 exercitiu,apoi treptat,cu timpul,nu-i mai da
nimic). Sincer, indiferenta doare cel mai mult, deci foloseste-te de asta.Si incearca, in timp ce inca esti piretena cu ea, sa iti gasesti un alt cerc de prieteni(care sa nu profite de tine)! Depinde doar de tine, nu de ea! Fii tu sefa putin! Pa.

| PatyKan a răspuns:

Din ce ai scris pe aici, nu sunteti chiar cele mai bune prietene!
Eu zic sa nu ai mare incredere in ea, sa nu o mai lasi sa te foloseasca si fii fata desteapta! Nu mai pune la suflet tot ce zice sau ce face si chiar daca te doare, nu ii arata asta.
Nu zic sa nu va mai vorbiti, puteti ramane "prietene" insa sa stii ca nu e o prietenie adevarata.
Nu o mai ajuta la teste, spune-i ca nu stii raspunsul sau ajut-o, dar mai rar!winking Sa nu mai fii sincera cu ea, pentru ca din ce ai scris tu aici, nu e de incredere.

| RenataAlesya explică:

Nu stiu ce sa zic suntem prietene de 5 ani si nu este mereu asa. Cateodata ne intelegem super bine, si nu de putine ori a fost langa mine cand mi-a fost greu. Voi vedea ce voi face!

| marria_7862 a răspuns:

Mie mi se pare ca profita de tine, renunta sa-i mai faci pe plac in tot si ai sa vezi reactia ei, o prietenie nu se bazeaza pe ceea ce faceti voi, poti vorbi cu ea spunandu-i tot ce crezi despre ea, si despre prietenia aceasta, iar daca nu te ia in serios stii ce ai de facut, da-i voie sa-si caute alt "suport" si la randul tau, tu sa-ti gasesti o prietena adevarata.

| barbiebrunette98 a răspuns:

RenataAlesya as spune sa incerci sa te indepartezi de ea am patit si eu la fel eram cele mai bune prietene de 4 ani dar, in 2011 ea devenise cu totul alta persoana si ma bagase in multe bbelele iar eu o credeam prietena mea dar nu a fost asa. deci prin urmare eu te sfatuiesc sa te indepartezi de ea ince-incet sper sa-ti fi fost de folos.:*pa-pa

| Adelina_7863 a răspuns:

Sincer si eu sunt in aceeasi situatie ca tine si eu ma certam tot timpul cu ea [si noi suntem prietene bune de 5 ani] incearca sa o ingnori sau sa te comporti la fel cum se comporta ea cu tine sigur va merge. iar daca nu...trebuie sa ai o biscutie matura cu ea. Funda plz>big grin