| Anabelle123 a întrebat:

Nu ma asteptam sa ajung aici, dar trebuie s-o fac si pe asta.Am 2 prietene bune (acum nu le mai consider asa) care...Eh.Ieri,am intrat pe un cont de joc al unei prietene pentru a vedea ceva.Si am vazut ca are un mesaj, iar din curiozitate am apasat pe el.Acolo,avea conversatia cu Julia (sa-i zicem asa,nu vreau sa dau nume),unde Bianca (si ei sa-i zicem asa) ii spunea asa:
-Inca iti pasa,nu? (Eu si Bianca eram cu Julia certate de asta-vara)
Iar Julia i-a raspuns:
-De ce sa imi pese,de prietenia noastra? Da,si oricum nu mai stiu de ce eram certate s.a.
Apoi,Bianca i-a spus:
-Oricum,stii bine ca Ana (e vorba despre mine,chiar daca nu ma cheama asa) nu va fi niciodata prietena mea.
Eram foarte dezamagita si am inceput sa plang, eram...Nici nu pot sa exprim ce am simtit.
Apoi,am intrat pe Facebook-ul Biancai, unde am vazut alta conversatie.Eu si Bianca trebuia sa mergem la o olimpiada unde venea si Julia.Bianca i-a spus Juliei cam asa:
-Vi la olimipiada,nu?
-Da,de ce?
-Pai ma gandeam ca stam amandoua,mai vorbim si noi.
-Pai nu stai cu Ana?
-Du-te ma,ca nu o intereseaza,va fi prea ocupata sa copieze.
Eu nu am copiat in viata mea,si vreau sa spun ca am stat singura in banca, am luat 100 de puncte si am reusit sa ma calific la urmatoarea etapa,iar Bianca a luat 57, iar ea nu s-a calificat.
Un lucru pe care nu vi l-am spus este ca eu nu stiam ca Bianca s-a impacat cu Julia,dar l-am aflat din conversatii.
Deci,ce trebuie sa fac? Nici nu ma gandesc sa ma impac cu ea, avand in vedere ca a mai spus niste lucruri urate despre mine pe care nu le pot spune aici.Cum ma pot indeparta de ele? Adica,eu sunt cu Bianca in aceeasi clasa si stam in aceeasi banca,cum pot sa ma mut in alta banca? Si,nu vreau sa fie brusc,adica,mi-e greu sa vorbesc cu ea acum, si de fiecare data cand o vad plang.Chiar nu mai pot, am nevoie de ajutorul vostru!
Multumesc.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut.
Este o poveste destul de complexa.
In primul rand nu trebuie sa plangi. Asa sunt "prietenii". O sa mai dai de astfel de persoane. Tu trebuie sa gandesti altfel in legatura cu colegele tale.
Pot sa adaug aici replica mea preferata ( "Nu merita sa plangi pentru cineva, iar daca merita, atunci nu te facea sa plangi" ). Intelegi? Adica nu are rost sa plangi. Pentru cine pentru o prietena care nu iti e prietena? Ea a pierdut. Bucura-te ca ai aflat lucrul asta acum si nu mai tarziu.
Fruntea sus. Esti mai buna ca ele si stii asta.

Cat despre mutarea din banca... Presupun ca ar trebui sa gasesti alta colega cu care sa te intelegi cat de cat bine si sa va mutati amandoua, ca sa nu para asa direct, ca bate la ochi pentru colega ta happy Ideea e ca tu ai aflat ce crede ea, si ea banuiesc ca nu stie ca tu ai aflat. Esti deja inaintea ei atunci. Trateaz-o cu indiferenta. Nu mai pune la suflet tot ce zice ea. Multi au pareri diferite, nu poti sa ii multumesti pe toti. Iar in legatura cu colega ta, nici nu trebuie sa incerci. Nu ai pe cine sa multumesti.

Si zau asa ai luat 100 de puncte. Este desteapta si esti mai buna ca ea. Nu stiu cum vad ele relatia de prietenie cu tine, si de ce ar fi o problema pentru ele. Dar las-o asa. Nu incerca sa dai impresia ca esti slaba in fata lor.

Nu stiu daca te-am ajutat prea mult sad Dar sper ca macar putin sa o fi facut-o. Iti doresc numai bine! happy

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Multumesc pentru funda happy

| Anabelle123 explică (pentru DoarBogdan):

Cu drag, m-ai ajutat mult, iti multumesc.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Anabelle123):

Oricand, ma gasesti aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun că ți-a încredințat conturile pentru că are încredere în tine, nu ca să-i citești mesajele.

| Anabelle123 explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de asta, si, sa stii ca ma bucur ca am intrat.Am aflat ce fel de persoana e si stiu cum sa o tratez.