| AnaAnastasiaaaa a întrebat:

De 3 zile fac febra, nu foarte mare si anume 37, 2-37, 5. Multi oameni zic ca asta nu e febra, dar pentru mine este deoarece temperatura normala a corpului meu este 35-5. Cred ca am racit putin si la ovare si ma gandesc ca poate si din cauza asta. Un sfat?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, temperatura usor crescuta peste 37 este ingrijoratoare! Asta arata clar, ca este o infectie in corp si trebuie investigata si tratata.
Raceala la ovare cum se spune in popor, este o inflamatie provocata de o infectie bacteriana sau virala.
Ia pentru 1-2 saptamani, 10 grame de vitamina C pe zi, cate 2-3 grame odata, de mai multe ori pe zi, care insumate sa fie 10 grame. Asta iti va ridica si stimula sistemul imunitar sa lupte cu infectia din corp.

| corbulalbrosu a răspuns:

De fiecare data cand temperatura corpului creste chiar si foarte putin cu 0, 5-1.0 grad, fiind de peste 37 de grade e semn clar ca organismul sufera de o anumita afectiune. Dar tot la fel daca temperatura se situeaza in jur de 35, 5 grade sau sub aceasta, semnifica de asemenea o stare de imbolnavire a organismului. O temperatura atat de scazuta reprezinta o afectiune ce poate provoca o somnolenta cvasipermanenta, stare permanenta de oboseala si iritare, pierderi frecvente de memorie. Daca aceste stari persist mai mai mult de 3 zile, trebuie sa te adresezi unui medic si intr-un caz si in celalalt. Multa sanatate!

| Metalheadforever666 a răspuns:

Temperatura corpului uman este de 36, 5 grade C. Febra apare atunci cand ai mai mult de 38 de grade C. Poate ai racit putin dar asta nu inseamna ca ai febra.

| ediedutzu a răspuns:

Ia medicamente. laughing)))