| Andreeadeea23185 a întrebat:

De câteva săptămâni am o problemă, nu pot învăț.
Mă doare capul și ochii, iar mintea se golește și nu mă pot concentra.
Este super ciudat, sfaturi?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fa o relaxare completa timp de cel putin o zi (distreaza-te si razi cat incape).
Vei putea sa te concentrezi mult mai bine dupa o asemenea odihna.
Cand inveti, fa cate o pauza de 5-10 minute la fiecare ora, sa te misti din loc. Nu invata mai mult de 8 ore pe zi!

Pe tot perioada de pregatirii elimina din viata ta orice dispozitiv electronic (telefon, calculator, televizor)!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai este cazul sa te stresezi acum, incepe vacanta si daca nu ai corijente pentru toamna, poti sa iesi afara la joaca!

| Andreeadeea23185 explică (pentru Violleta2022):

Am examen...
Am învățat până acum, însă de la o vreme parca mi s-a luat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

Elimina toate ispitele din camera in care inveti: inchizi telefonul si nu raspuzni pana seara la el, inchizi televizorul, radioul, PC-ul, tableta, tot ce este electronic si pui mana pe carte.
In felul asta, nemaiexistand atractii in preajma, nu ai de ales, decat sa inveti, ceea ce da roade intotdeauna.

Răspuns utilizator avertizat
| Cristine9595 a răspuns:

Ia niste vitamine de la farmacie, dar nu neglija nici mancarea.

| iHateMathSk a răspuns:

Odihna si bilomag forte, chiar da rezultate