| IoanaPuppy31 a întrebat:

nu mai imi suport tatal. Nu e o chestie de moment, chiar nu il suport si nu il consider tatal meu. Daca vreti sa imi raspundeti cu "impacati-va" "nu este bine sa iti urasti tatal" puteti iesi de acum de pe intrebare. Nu il suport pentru ca are niste probleme grave si nu doar eu cred asta ci si mama, bunicii si restul rudelor.Parintii lui is mai sariti de pe fix si ei si tatal lui, adica bunicul meu care acum a murit avea niste crize ciudate, se lua si pleca de acasa prin paduri.Ma rog, tatal meu se trezeste in fiecare zi la 4 ...Mai ales in zilele in care merge la serviciu desi lucreaza aproape si nu inteleg de ce se trezeste cu 2 ore mai devreme..Pana la 5 jumate se plimba prin casa si tot iese afara si vine inapoi de foarte multe ori, de fapt chestia asta o face tot timpul.Merge fara motiv ca de multe ori il spionez, se uita si vine, se uita si vine. Dupa, el nu ne cumpara nimic, zice ca el nu are bani si azi l-am rugat sa imi ia o periuta de dinti simpla care e cel mult 5 lei si a spus "ai 50 de lei de la bunici" (din partea lui mama ca din partea lui tata nu primesc nimic" deci efectiv e o zgarcenie de om. Mereu reproseaza si vorbeste cu noi ca si cu cel mai mare dusman. E obsedat de lucruri, de exemplu in fiecare zi ne intreaba de cateva ori "vrei mar?" si face mereu mamaliga, nu chiar in fiecare zi dar foarte foarte des. Niciodata nu ne duce nicaieri, altii merg in afara tarii si noi nici macar undeva aproape nu am fost.Nici n-am fost vreodata la mare sau undeva.Mancatul in familie nu exista ca el mereu are ceva "de lucru" adica sa se plimbe pe usi..Acum o luna dintr-o data fara sa facem nimic, fara sa exageram cu telefoanele sau ceva a luat routerul de wireless si a scos internetul ca cica noi nu avem nevoie de internet si dupa o luna mami ne-a bagat internet desi ea plateste enorm in casa, ganditi-va ca tot ce e la noi in casa ii facut pe banii lui mami.Ea se interesa de mesteri care sa zugraveasca exteriorul sa puna gresie ca omul acesta nu e in stare si e si violent, mi-a trantit telefonul care e cumparat de bunicul meu si l-a stricat fara motiv.E un ciudat, mereu nu vrea sa vina la nunti, majorate, iesiri in familie.Il urasc si m-am saturat de el pana peste cap, dar mama nu vrea sa divorteze si eu nu mai pot asa.Astea is putinele lucruri ce le face dar va dati seama cine e..acum nici nu am ce manca, mama e la lucru si omul acesta a zis sa mananc paine goala "pita goala"mai exact cum a zis...happyVa rog ajutati-ma, sunt si anemica si nu mai rezist, habar n-am ce sa fac.

4 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| MPersephone a răspuns:

Eu vad de ce ar fi o situatie complicata. Probabil ca tatal tau are o problema, nu isi ia responsabilitatea ca tata si sta in lumea lui. Nu e o problema chiar atat de grava, dar e ceva ce iti afecteaza tie viata de zi cu zi. Poti sa vorbesti cu mama ta, poate sa iti lase bani cand pleaca sa iesi sa mananci undeva sau sa cumperi ceva sa faci acasa. E clar ca pe tatal tau nu te poti baza. Daca spui ca si bunicul tau avea probleme, atunci e o problema psihologica ereditara. Cand esti copil, nu poti pleca de acasa, nu poti face multe, decat sa comunici cu cineva si sa ceri ajutor.

| IoanaPuppy31 explică:

Scuzati ortografia, am 9, 50 la romana dar m-am grabit sa scriulaughing

| llleo a răspuns:

Ăsta-i felul lui. Dacă are atâția ani și nu i-a venit mintea la cap, e un caz pierdut. Înțeleg ce simți și cât de neajutorată ești. Multe variante nu sunt, să știi. Probabil că are un intelect de puștan, nicidecum de tată. Mai rabdă și tu până te mărești.
Totuși n-o înțeleg nici pe mama ta. Dacă te-a văzut in starea asta și i-ai spus și ei ce ne-ai spus si nouă, ar fi putut lua atitudine. Până la urmă ești copil.
Tot binele îți doresc, Ioana.