| AllleAlllexandra a întrebat:

Buna TPUhappy!
De ce toata lumea e stresata din cauza examenului de a8a..adica serios.e cel mai usor examen din viata noastra..si eu il dau si sunt linistita..toti anii mi-am invatat mereu si in ultima luna de scoala mi-am repetat absolut toata materia si la matematica si la romana si sunt chiar calma. daca esti stresata sau stresat iti faci numai rau..mai ales ca am vazut mai multe persoane care se plang ca nu pot dormi noaptea din cauza stresului pentru examen.Stati calmi cu totii.o sa fie totul bine si o sa intrati la liceul dorit toti...nu va mai tot bagati prostii in cap ca nu o sa stiti, o sa stiti happy.Va doresc mult succes tuturor :*!

8 răspunsuri:
| Memecy a răspuns:

Stiu eu pe cineva care in 4 ani de gimnaziu a deschis de vreo 20 de ori maxim caietele la toate materiile (iar pentru examen nimic nimic) nu pare deloc stresat

| AndyLavy a răspuns:

Da, tu ai invatat, insa sunt multi care nu au invatat, si normal ca stresul si frica este mare. Treci intro alta etapa destul de importanta si anume liceul, si in plus, pentru majoritatea este primul examen din viata lor, si este normal ca la un prim examen sa ai emotii.

| AndyLavy a răspuns:

Eu sunt la facultate, si inca mai am emotii, dupa atatea examene, imi este frica si ma emotionez inainte fiecarui examen.
Nu este usor, atunci cand vrei sa obtii ceva, chiar si daca stii ca ai invatat tot, ramane acea teama ca ar putea sa iti dea ceva care sa te induca in eroare. si de stres nu mai vorbesc.

| AndyLavy a răspuns:

SI dupa parerea mea, sa nu ai niciun stres, oricat de mic ar fi el, inseamna a nu-ti pasa deloc.

| AllleAlllexandra explică (pentru AndyLavy):

Chiar imi pasa...nu sunt ca alte colege sau alti colegi care nu le pasa deloc de scoala si sunt corigenti inca si la 2 materii.Eu am luat prima mentiune cu o medie de 9, 44 pe clasa a8a si pe toti 4 ani de scoala din a5a pana in a8a media mea e de 9, 40. La media asta chiar imi pasa si recunosc asa cum se apropie examenul incep si eu sa mai am cate un fior dar incerc sa ma gandesc la alte lucruri si atunci uit ca si am examen dar cand am sa fiu la examen o sa am si eu emotii happy este imposibil ca cineva sa nu simta aceste emotii si fiorii care te cuprind atunci dar totusi nu sunt ca altii care se plang ca nu pot dormi noaptea din cauza marilor emotii.100% acele persoane care se plang ca nu pot dormi noaptea se plang deoarece nu au prea invatat si acum trebuia sa invete si isi dau seama ca si timpul e scurt si le este frica..insa nu asta conteaza daca ti-ai invatat atunci cand trebuia sau acum in saptamana aceasta, conteaza ca ti-ai invatat si sti. Va doresc mult succes inca o data tuturor la examene si sa ajungeti la liceul dorit happy.

| AnnnnnaXD a răspuns:

Succes si tie!

| Abbcdd a răspuns:

Nimeni nu vrea sa fie stresat doar ca e greu sa controlezi stresul mai ales cand vine vorba de liceul in care vei sta inca 4 aniwinking

| MentoMentocescu a răspuns:

Uite,eu tot a 8-a sunt si mnah, am invatat in fiecare an si am medie destul de mare pe astia 4 ani dar sunt stresata ca la examen o sa-mi dea ceva cu care nu m-am "confruntat" pana atunci si-o sa ma blochez,sau pur si simplu o sa uit o formula sau o definitie, stresul exista oricand, chiar daca e in cantitati micute, in plus, e imposibil sa nu-ti fie frica atunci cand stii ca o sa schimbi colegii si toate cele big grin