| anonim_4396 a întrebat:

De ceva vreme nu mai sunt aceeași persoană,pur și simplu nu am chef de nimic,iar eu eram foarte energică. Înainte obișnuiam să mă relaxez prin dans,desen,dar nici de asta nu mai am chef. Mă simt încărcată,simt nevoia sa ascult muzica și sa mă descarc. A început școala și nu îmi stă deloc gândul la învățat,vreau să mă apuc sa învăț,dar nu poate,pur și simplu nu mă pot concentra. Nu vă gândiți că nu îmi place să învăț, nu am avut nicio medie sub 9. Nu mă simt în stare de nimic, simt că încă nu m-am acomodat la liceu (sunt in clasa 9a),numai când mă gândesc că trebuie să mă duc la liceu... Menționez că sunt o persona timidă și rezervată. De multe ori mă gândesc la viitor și nu știu ce să fac, părinții vor un serviciu de stat,tot insista sa dau la poliție mai departe, dar nu vreau. Sincer nu știu ce să fac, dați-mi niste sfaturi va rog!

4 răspunsuri:
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Asa e primul an de l iceu stai calma te vei obisnui dupa primul semestru.

| Caro34 a răspuns:

Clasa a IX - a e o perioada de tranzitie si cere putina rabdare din partea noastră. Avem nevoie de timp de acomodare, timp pentru a asimila ca ne-am despartit de ceva si suntem in alt loc cu: alte asteptari, profi, colegi, program etc. Dupa școală fa o plimbare scurta, apoi revino acasa, mananca, dormi o ora, daca simti ca esti obosita, apoi temele sa devina o prioritate fiindca e pacat de mediile acelea bune! Esti o fata deosebita cu suflet nobil, descarca povara si mergi pe acest drum nou cu: încredere, rabdare, inteligenta, curaj etc. fiindcă lumea e a celor care lupta pentru idealurilor lor! Asculta muzica in drum spre casa și bucura-te de viata de elev de liceu! Alege meseria care simti ca te atrage si nu ce spune mama si tata fiindcă apoi asta vei face o viata si va fi un chin, daca nu-ti va placea! Iti doresc din suflet multe impliniri si curaj din belsug! Numai bine!

| Luizaaa a răspuns (pentru Caro34):

Mulțumesc mult pentru sfaturi! ^_^

| 94Lucifer94 a răspuns:

E normal ca părinții să aibă așteptări de la copiii lor, dar nu pot decide ei pentru tine. Pur și simplu gândește-te bine ce alegi tu să faci cu viața ta. Dacă nu ai idealuri în viață nu vei avea nici motivația necesară de a merge mai departe. Mama a avut o grămadă de așteptări de la mine, dar eu am făcut tot ce m-a dus capul. Când știi că poți și ești în stare, merită să încerci. Dar când nu îți place sub nici o formă, nu poți să faci acel lucru doar să fie făcut, decât dacă e absolut necesar.