| Hsbbsgsb a întrebat:

Bună TPU.
Deci acum sunt la liceu colegii noi etc.
Problema este ca eu sunt mai nebună, amuzanta, copilaroasa etc..ca fost mea clasă. Și ei sunt mai maturi, serioși... Etc
Si nu știu cum sa întru în vorba cu iei... Ce sa discut cu iei sau cum sa mă comport...

Scuze pentru greșeli gramaticale...

Răspuns Apreciat de Editori
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Cel mai important lucru din punctul meu de vedere e sa fii tu adica sa nu pui să joci teatru doar sa fii acceptată sau ceva dar nici nu poti să fii chiar tu. Adică si eu poate atunci când mă supără cineva poate primul meu instinct e sa ii trimit o dreaptă direct in mufa ( ca de... poate asta sunt eu ) dar mă abtin si il ignor ( ai prins ideea ). Ti-as sugera sa fii foartea atenta cu colegii si sa ii triezi si sa vezi cu cine e ok sa te imprietenesti, cu cine poti sa schimbi o vorba, cu cine poti sa vb chestii de genu : Salut salut ce faci bine tu si atât ( ai prins ideea si aici ). Pana când nu ti-ai dat seama ce poate fiecare eu zic sa fii neutră cu toti ( dar amabila in acelasi timp ). La subiecte de discuție nu trebuie sa iți faci griji ca se găsesc. Începutul e mai greu. Hai sa îți dau un ex : Acum câteva zile am fost chemați la o înmormântare pentru că murise nu'sh ce ofiter ai ne-au trimis să ii dam onorul, sa tragem salve cu arma când îl baga in groapa etc etc. După ce am terminat treaba ne-am intors la unitate si un ofiter tânăr ne-a zis ca ne mulțumește ( mai de dragul de a zice ) ca am participat si ce mai zicea el acolo. Dupa ce a terminat de zis am plecat dar nu înainte sa zică unu din noi destul de tare :,, Am podu plin de mulțumiri" de i-a picat fata ofiterului laughing. Si de la chestia asta am pornit toti sa vorbim ( de la înmormântare s-a ajuns repede la fotbal si altele ) ce vreau sa zic cu asta e ca oriunde si din orice poti sa faci o discuție si nu trebuie sa te îngrijorezi din cauza asta.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Incepe prin a saluta prima, daca astepti sa fii bagata in seama. Incepe prin a fii mai serioasa, mai respectuoasa si iti vor acorda respectul cuvenit.
Copilariile si nebuniile le poti folosii mult mai tarziu, acnd deja i-ai cunsocut bine pe toti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cresti odata la minte si faci ce fac si iei.

| Kerre a răspuns:

Adapteaza-te la noul "mediu", nu esti singura cu aceasta problema, multi o au dar cu timpul se adapteaza si le este mult mai usor sa comunice cu alti colegi.

| Treaem24 a răspuns:

Eu unu sunt de părere sa fi tu însuți asa cum esti cine te place te place asa cum esti eu unu cand am intrat la liceu primul lucru ma luasem cu unu la bătaie in ora dirrigintelui decat sa fi luată de proasta ca esti moale mai bine mai tare