| OnlyTheScript a întrebat:

Deci am 13 ani si sunt fata. mama e genul acela de femeie care nu ma lasa sa vorbesc deloc cu baietii, d'apai sa fiu impreuna cu unul (am fost cu un baiat si mama mi-a facut panarama ca zicea ca sunt prea mica). data trecuta fratele meu (are 21 de ani)mi-a zis ca nu trebuia sa ii zic mamei despre asta, zicea sa mai invat sa mai mint si eu cateodata. acum in clasa mea este un baiat care ma place si il plac, se comporta foarte frumos cu mine, m-a intrebat daca vreau sa fiu cu el si i-am zis ca nu pot sa fiu cu el (tocmai din cauza asta cu mama) si m-a inteles si a continuat sa se comporte la fel de frumos cu mine, fara sa se planga. azi am avut ore de la 9 si eu i-am zis mamei ca ma duc cu microbuzul de 8 la scoala, m-am dus in statie si acolo era baiatul acela cu tatal lui care e taximetrist. m-a intrebat daca vreau sa merg cu el la scoala ca sa nu mai merg cu microbuzul, si ce puteam sa fac, am zis da si am mers la scoala amandoi. cand am venit am vorbit asa cu mama si m-a intrebat cu care microbuz am fost azi dimineata la scoala si i-am zis ca am fost cu ala de 8 fix. ce puteam sa fac?! daca ii ziceam adevaraul ar fi iesit un scandal monstru in casa, si nu voiam asta. eu ma gandesc ca e bine ca am ascuns asta deoarece nu am avut ce sa fac. m-am hotarat sa evit astfel de evenimente si sa nu mai merg cu el cu masina...

va rog sa ma ajutati cu un sfat...am procedat bine ca nu i-am zis adevarul? eu stiu ca o minciuna spusa avand in vedere o intentie buna nu e atat de grava. adevaraul nu pot s ail zic ca asa mai bine ii ziceam azi cand am venit la scoala si iesea un scandal in casa, voi ce parere aveti?

9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Prima minciunica, bravo big grin o sa urmeze altele laughing Stai linistita, e greu pana o minti prima data, dupa vin altele in sir.Si eu minteam cand eram copilhappy acum nu mai ii mint ca numai am de ce, daca intelege bine. Daca nu intelege iar bine.

| greyhound a răspuns:

O minciuna mica n-a omorat pe nimeni dar ar fi bine daca ai mai amana partea cu prieten/iubit. Intr-adevar ca nu e iesit din comun sa ai prieten la varsta ta si sunt si parinti care inteleg asta dar daca mama ta e mai protectoare sau mai panicoasa decat altele, asta e. Fa-i pe plac, si peste un an sau doi mai poti sa pui problema. N-o sa mori nici tu daca mai astepti putin.

| OnlyTheScript explică (pentru greyhound):

Exact si asta am de gand sa fac! sunt foarte constienta de faptul ca sunt inca prea mica. totusi ma simt vinovata ca a trebuit sa o mint.

| OnlyTheScript explică:

Interesanta partea:"tu chiar crezi ca mama ta i-a spus bunicii tale totul"...foarte interesant thinking ..mai astept raspunsuri, daca nu clar al tau e castigatorul happy

| alleluiaah a răspuns (pentru OnlyTheScript):

Multumesc. Si vreau sa stii ca atunci cand am zis ca nu e la mama ta problema, nu ma refeream ca ea are dreptate. Pur si simplu asta e gandirea tuturor mamelor cand e vorba de fiicele lor. Cred ca ai auzit pana acum "Pe timpul meu." Pe timpul ei totul era diferit si acum daca iti zice un baiat necunoscut pe strada "Buna!" gata! Ala si-a pus in gand sa te violeze. Nu ma intereseaza funda, sincer. Vreau doar sa ajut si ma bucur daca am putut sa te ajut si pe tine. happy Have a nice day!

| alleluiaah a răspuns:

Ok. Problema nu e la mama ta, ci la tine. Nu o lua in nume de rau. Mama ta se comporta asa pentru ca stie ca fiind fata se pot intampla multe si bla-bla. Cred ca stii si tu povestea asta. Ideea e ca tie ti se pare ca ai comis o crima ca ai mintit-o. Ai dreptate, nu bine sa minti, dar toti o facem. Fiecare avem un motiv. Al tau e acela de a evita scandalul. Sfatul meu e ca ar trebui sa vorbesti si cu mama ta. (Poti sa-i spui astea sub forma de gluma: "Ce ai face daca maine as venii cu asta la tine si ti-as zice ca Y e iubitul meu?" sau "Ce ai face daca m-ai vedea cu unu' de mana pe strada?" sau cand te intreaba cu cine vorbesti sau unde te duci(vorbesc de momentul in care vorbesti cu o fata pe care si ea o cunoaste) tu ii poti spune la caterinca "Vorbesc cu gagicu" sau "Ma duc in club cu gagicu". Acum le spui si tu cu cuvintele tale in functie de relatia voastra si dupa cum stii ca ar reactiona in mod normal cu asta. Eu asa am facut si fara sa-si dea seama mi-a dat voie sa am un prietenhee hee Si legat de fratele tau mai mare. Poti sa vorbesti cu el despre asta. Ori deschis(sa-i spui totul pe fata) ori il iei pe ocolite. Parerea mea e ca ar trebui sa-l iei pe ocolite pentru ca dupa aceea se poate folosii de ceea ce ai spus impotriva ta in fata mamei voastre. Bag-o si tu p'aia daca vrei "Stii ce a facut X?" Si ii spui ceea ce ai facut tu. Sper ca m-ai inteles. Bafta si ai putea sa te mai gandesti la faza cu baiatul. Daca mama nu e de acord cu asta, nu inseamna ca nu poti s-o faci. (Stii tu "Regulile sunt facute sa fie incalcate"). Tu chiar crezi ca mama ta i-a spus bunicii tale totul? raised eyebrows
Sper ca te-am ajutat! happy :*

| Wehrmacht a răspuns (pentru alleluiaah):

Doamne ce multe se pot intampla...ce naiba sa se intample ma? Este doar o discriminare tampita pe baza de sex.Cum naiba sa zici ca maica-sa n-are o problema din moment ce ii interzice sa vorbeasca cu baietii? Sai ai ideea aia "baietii cu baietii si fetele cu fetele" prezenta la aia de sub 10 ani?

| alleluiaah a răspuns (pentru Wehrmacht):

Frate, asta e gandirea lor. Stiu si eu calm.

| Anculici_Ancutza_1997 a răspuns:

Uneori trebuie si sa minti...dar daca ai sa ii explici cum sta treaba. poate v-a intelege. Succes