| Saraaa04 a întrebat:

Bună TPU!
Deci, în primul rând vreau să îmi cer scuze pentru categorie, însă e ceva urgent pentru mine.
O să vă zic cum stă povestea de la început.
Parinții mei s-au despărțit de la începutul anului, pe semestrul al doilea la școală nu prea am fost vreo două luni pentru că eram privită urât din partea colegilor. La un moment dat am înțeles că "hey, gura lumii, e gura lumii." M-am întors la școală și bine înțeles că toți profesorii și toți colegii puneau întrebări din alea gen : ai murit? ce ai făcut cu viața ta?
Păi eh bine cât am stat acasă numai eu știu prin ce-am trecut, având 13 ani rămănând doar cu tata acasă, mi-o fost destul de greu. a trebuit să mă ocup de tot ce ținea de mine, practic tot ceea ce făcea mama a fost făcut de mine, iar făcând lucrurile astea în lipsa ei, mă simțeam al naibii de prost, pentru că nu o aveam lângă mine. Iar acum de curând, trec din nou printr-o stare de genul, numai vreau să mă duc la școală. vreau un sfat. Problema nu este că nu vreau să îmi continui școala ci faptul că urăsc școala în care sunt, toată lumea mă privește urât din cauza unui simplu divorț. Adică, nu am înțeles niciodată asta. Colegii mei parcă ar avea 7 ani... Colega mea de banca a chemat-o pe mama sa la școală doar pentru a ruga dirigintele să o mute de lângă mine, adică wtf cu ce am greșit eu? Că nu sunt un exemplu bun pentru cineva, că eu nu merit să am prieteni și chestii de genu. Adică oamenii buni vi se pare corect să se judece o persoană pentru faptele unei alte persoane? Eram o elevă destul de cuminte, zic eu, învățam, eram mereu prezentă, însă acum l-am rugat pe tata să mă ia lângă el în altă țară. Întrebarea mea acum este, am auzit că dacă vrea să mă mute la o altă școală, are nevoie de o hârtie de la școala la care sunt, este vreo problemă dacă din 3 luni de școală eu am fost doar vreo jumătate? Eu știu limba țării în care locuiește tatal meu, iar asta nu ar fi o prbl pentru mine. Ah da, menționez că părinții mei știu de toată asta și că au încercat să mă convingă că nu fac bine, iar eu am înțeles asta. Așa că vă rog TPU nu mă criticați.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

În cel mai rău caz, va trebui să repeți anul. Dar e posibil ca tot răul să fie spre bine: vei schimba colectivul, iar în noua clasă tu vei fi cea mai mare şi dacă ştii să profiți de asta, va fi în avantajul tău.

| Andreeush a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau si explica-i care este situatia. Din pacate inca exista astfel de persoane cum sunt colegii tai care vor critica mereu. Cel mai bine ar fi sa te mutia alta scoala. Va fi greu la inceput pana te acomodezi dar macar vei fi mai linistita. Nu esti de vina pentru ca parintii tai nu mai sunt impreuna.

| mihaicelsfant a răspuns:

Poti sa mergi la tatal tau. e mai bine pentru tine
dar in ce clasa esti acum?

| mihaicelsfant a răspuns:

Si in ce tara vrei sa mergi?