| LanaDelRayFan a întrebat:

E o poveste lunga, dar va multumesc celor care ati stat sa o cititi. happy
Deci eu m-am mutat la alta scoala in clasa a 6-a (sem 1, inca sunt clasa a 6-a). Ma rog, erau 3-4 fete din clasa care ma barfeau,se luau de mine,de hainele mele etc. Ma sunau cu nr. ascuns,s-au intamplat multe chestii.
Odata,am avut ora cu diriga si barfitoarele se certasera intre ele. Le-au facut referat la dna. directoare,ma rog oh go on.
Vin la mine intr-o zi si si-au cerut scuze. Le-am iertat ( MARE greseala ).
Ieri stateam cu ele,ne intelegeam foarte bine,dar de cand a inceput discutia aia cu diriga si referat, una dintre barfitoare s-a impacat cu celelalte barfitoare si de atunci s-a dus tot. iar incep sa ma barfeasca.
Azi ne intelegeam perfect,dar cum am spus,toate barfitoarele s-au impacat si din nou incepe povestea. Spuneau :" (era un cos de gunoi care scria "recicleaza" ) vrei sa te aruncam aici?!,la care eu zic :"poate merge sa va aruncati voi fitele si gurile spurcate"!. S-a dus si ziua de scoala si la sfarsit,voiau sa ma inchida in clasa,dar n-au reusit si s-au dus la baie si asteptau ele acolo ca sa plec. Eu am stat intr-un colt sa vad ce fac si cand am iesit din colt erau surprinse ca eu inca ramasesem (asteptam o prietena ). Apoi au plecat si tot radeau de mine,ma barfeau,ca la inceput.
Ce pot face in privinta asta? Cum sa reactionez? Si va rog,niste statusuri de indiferenta pentru acele nesimtite? Multumesc, FUNDA!

Răspuns Câştigător
| CristinaMariaGG a răspuns:

Nu trebuie sa iti pui statusuri sau sa le dai atentie. Ce fac ele nu e deloc bine sau corect. Daca as fi in locul tau nu le-as baga deloc in seama dar daca vezi ca comportamentul lor fata de tine se inrautateste (gen lovituri, injuraturi, etc) ar fi bine sa vorbesti cu un adult fie ca sunt parintii tai care te vor intelege cel mai bine sau un profesor de care esti cea mai apropiata. Imi pare rau ca trebuie sa treci prin astea. am trecut si eu si le-am tratat cu spatele si au incetat pentru ca la un moment dat isi gasesc pe altcineva de care sa rada. Sper sa fii ok si sa nu le lasi sa te intristeze sau sa te supere! :*

2 răspunsuri:
| YangMin a răspuns:

Sunt a 7. Hey! Sunt o persoana timida de aceea nu ma dau in vant dupa iesirile cu celelalte fete si ma inteleg foarte bine cu baietii.Ele ma barfesc, imi arunca insulte mereu.Sti ce fac eu? Le tratez cu indiferenta! Si de cand cu indiferenta nu ma mai insulta, jignesc, barfersc sau orice altceva.Indiferenta doare!
Nu are rost sa te iei de ele fizic sau sa le raspunzi cu aceeasi moneda :
1.Fizic - Poti fi pedepsita iar cu asta nu rezolvi nimic, te adancesti si mai mult in groapa.

2.Raspunsul cu aceeasi moneda: Te cobori la nivelul lor si sunt sigura ca nu vrei astawinking

Fi tu insuti, ignora-le si-or sa inceteze happy

| Dannielutsa a răspuns:

Pai este foarte usor. 1. Poti sa nu le acorzi atentie, iar ele nu o sa te mai barfeasca daca vad ca chiar nu iti pasa ce zic ele.(crede-ma mi s-a intamplat si mie) 2. Poti sa le rasplatesti cu aceeasi moneda, dar daca nu esti genul de persoana nu este cazul. In concluzie ele fac asta doar pentru ca sunt geloase pe tine. Poate tu esti mai drguta ca ele sau ceva de genu si asta le incomodeaza.Pa-pa.Sper ca te-am ajutat.