| Cristinamara67 a întrebat:

Bună TPU, e prima data când cer ajutorul unor persoane pe care nu le cunosc și sper sa ma puteți ajuta. Am 15 ani și sunt în calda a 9a (sunt fata), și nu am prieteni mulți adică nu sunt invitata niciodată la nici o petrecere sa ceva și as vrea.Mereu ma întreabă rudele de ce nu ies și eu de ce nu merg la petreceri și mi rușine. Si chiar sunt o persoana sociabila și chiar de treaba. As vrea sa știu cum sa-mi fac mai mulți prieteni, va rog sa nu luați în gluma

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hei,

Dar care este adevarata problema? happy Vrei o parere despre cele intamplate?

Pai cum sa te duci la petreceri daca nu a fost cazul? Si de unde aceasta idee. Ce petreceri? Pai ai 15 ani. Majoritatea persoanelor pana in 18 ani... nu prea merg la petreceri.
Dar ce inseamna aceste "petreceri"?

Nu te stresa din aceste lucruri. Esti minunata asa cum esti. Doar nu ti-ai facut tu grupul ala de prieteni. Dar o sa vina si ei? Cans trebuie. Iti garantez ^_^

| Ka0ru a răspuns:

Nu te întrista de pe acum că nu mergi la petreceri, o să mai fie și altele. (în vreo 3 ani începe sezonul majoratelor pentru generația ta, deci încearcă să fii de treabă cu toți colegii)
Dacă vrei mai mulți prieteni trebuie doar să fii deschisă și să găsești un punct comun cu o persoană pentru a putea începe o discuție. După asta doar menții relația prin discuții triviale, simple și vezi ce iese. Totuși, nu toate prieteniile au la bază un interes comun, una poate începe fix cu o discuție banală. Ar trebui să vină de la sine, să fie natural. Eventual încearcă să vorbești cu unul din prietenii tăi, poate ai pe cineva care merge la petreceri sau care iese frecvent, și vezi dacă te poate introduce în grupul său de prieteni (că la urma urmei fiecare om dintr-un cerc mai are alte cercuri în care se învârte).

Totuși cel mai recomandat acum pe pandemie ar fi să eviți petrecerile și să te protejezi cât mai bine dacă ieși cu amicii. Și să nu te simți nasol din cauza observațiilor făcute de rude, lasă-i să spună, tu îți vezi de treaba ta și faci lucrurile în ritmul tău.
Capul sus și baftă ((:

| anonimadinAlba a răspuns:

Asa am fost și eu in clasa a 9a(anul trecut), dar în vara am inceput sa tin party uri la mine, iar după toti ma chemau sa ieșim. Pe la sf verii am fost în tabara și n am mai vorbit cu ei timp de o săptămână. Dupa mi-am făcut iubit... si odata cu începerea scolii nici nu ma mai salutau, deiii suntem în aceeași clasa.
Ca idee, mai bine fără prieteni, decar prieteni cum am avut eu

| Anndreearalucaaa a răspuns:

Nu cauta prieteni. nu exista, nimeni n-o sa ti vrea binele
Iti spun asta din propria experienta, toti pleaca, toti iti fac rau mai devreme sau mai tarziu
Cauta doar pentru distractie...atat