| Eslasis a întrebat:

Bună TPU.E prima oara cand postez aici. Am 17 ani si iubitul meu a vrut sa avem pentru prima oara, dupa 7 luni de relatie, contact sexual. Din pacate, chiar daca a fost primul contact sexual, s-a intamplat sa raman insarcinata. Am vorbit despre asta cu el si nu e de acord sa pastrez copilul, dar eu nu as vrea sa il avortez. E un suflet totusi. Nu stiu ce ar trebui sa fac. Ati putea sa imi dati un sfat?

Răspuns Câştigător
| DauViata a răspuns:

As dori in primul rand sa imi exprim parerea mea referitoare la postarile de mai sus care indeamna la avort: daca voi nu aveti nicio problema cu uciderea unui copil, nu aveti in voi inima, suflet sau vreun strop de demnitate, va rog, nu indemnati si pe altcineva sa faca aceeasi greseala pe care voi probabil ati facut-o sau ati face-o cu prima ocazie, fara niciun fel de remuscare.
A face avort este cea mai mare greseala pe care o poate face un om, este cam acelasi lucru cu crima, ba chiar mai grav, pentru ca fatul nu se poate apara, i se anuleaza dreptul de a alege viata.

Draga viitoare mamica, cauta pe internet marturii despre mamele care au avortat, vezi prin ce trauma trec. Iti spun sigur, problema pe care crezi ca o ai acum si vrei sa scapi de ea se va transforma intr-una si mai mare, vei avea un gol adanc pe care nimeni si nimic nu il poate umple vreodata.
Iubitul tau daca te iubeste cu adeverat si este un om demn si cu capul pe umeri nu te va determina sa faci avort. Cautati amandoi informatii despre asta, cautati solutii, cereti ajutor, dar nu faceti greseala de a face avort.

In cazul in care nu dispuneti de bani, sunteti intr-o situatie materiala nu tocmai ok, sa stiti ca poate pare coplesitor acum, in situatia din care priviti lucrurile dar sa stiti ca exista o solutie mereu. Eu sunt dispus sa va ajut sau sa va indrum catre cineva care va poate oferi lunar un ajutor in bani pentru a va putea fi mai usor. Va rog sa ma contactati, am m-ai ajutat tot asa o alta mamica si nici nu stiti cat de fericita este acum si cat de bine ii pare ca a pastrat copilasul ei.

Sa ne auzim cu bine!

| Eslasis explică (pentru DauViata):

Eu vreau sa il pastrez... S-ar putea sa nu mai am sansa sa am altul pentru ca analizele mele de acum un an aratau ca nu sunt indeajuns de fertila...mama mea nu stiu ce va spune, iar iubitul meu nu vrea sa auda de pastrarea acestui copil, chiar daca are 19 ani.

10 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta. Nu trebuie sa te simti prost ca ti-ai inceput viata sexuala, a fost decizia ta. Greseala ta si a prietenului tau a fost ca nu v-ati protejat iar acum trebuie sa va asumati consecintele. Esti minora si in acest caz trebuie sa vorbesti cu parintii tai si sa le ceri ajutorul. Pana la urma trebuie sa fie alaturi de tine in astfel de momente si sa te ajute. E decizia ta daca pastrezi copilul sau nu. Nu trebuie sa te lasi influentata de iubitul tau si sa avortezi daca tu nu vrei. Gandeste-te ce vrei sa faci cu viata ta, acel copil nu are nici o vina. Poate parintii tai te pot ajuta sa il cresti.

| Donsavas a răspuns:

Nu e niciun suflet. Sufletul nu exista. E doar un organism nedorit. Il poti avorta cat inca e nedezvoltat. Nu are de ce sa ti para rau, el nu are constiinta. Din punct de vedere legal e permis cat inca sarcina nu evoluează. Treci peste! Nu te atașa de nimeni si nimic, toate organismele mor la un moment dat.

| Plato a răspuns:

Ce zici, s-a meritat? S-a dus viitorul pe apa sîmbetei pentru 5 minute?
Asta se intampla cand copiii fac lucruri de adulti, nu are cum sa reuseasca.
Ei bine, draga mea, vorbeste cu parintii, e clar ca trebuie sa afle ce cumintica a fost fetita lor inocenta. E in totalitate decizia ta daca-l pastrezi sau nu, iar parintii te pot ajuta cu decizia. S-a indepartat putin iubitelul tau, asa-i? Nu mai esti "iubi a lui".

| WaterDrop a răspuns:

Avort pe ascuns. Nu e nevoie sa stie nimeni greseala pe care ai facut`o pentru ca iti va fi reprosata cu sigurata tot restul vietii. Asta doar daca ai si tu ceva aspiratii sau vreun vis. Daca nu ai, pastreaza copilul, spune`le parintilor si vezi`ti de viata asa cum va fi ea.

| Teo29 a răspuns:

Buna, ti-am lasat si eu un mesaj in privat, cand doresti te rog sa il citesti.

Multumesc!

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

E bine să păstrezi copilul.

| DorelExpertu a răspuns:

Mno, tot tu de capu tau ai ales sa te f... cu el, tot tu ar trebui sa-ti asumi si intamplarea si sa iei singura decizia respectiva.
Csf.
Data urmatoare cand faci chestii cu un pustan de varsta asta, asteapta-te sa dea bir cu fugitii la greu.

| DoctorulManhattan a răspuns:

Toata lumea in secolul 21 zice:,, vAi eStI prea TanaRa, VaI ti Ai RaTaT ViiTorul". Ghici ce? De alungul timpului fetele din o multime de regiuni diferite erau maritate sau date in casatorie de la varste foarte fragede: 13-14 ani, aveau copii si intretineau casa. Varsta nu are nici o legatura. Ce e important e faptul ca tu porti inauntrul tau o viata. ViATa. Ceva ce noi oamenio nu stim daca exista altundeva in galaxie, numai aici pe pamant. Tu, eu si tot restul lumii exista impotriva unor sanse inimaginabile. Ce se afla acum in tine e un miracol pe care l ai putea opri sau nu. Copilul exista deja si doar tu decizi daca va avea sansa sa se bucure de viata alaturi de tine sau nu. Nu cred ca traiesti in conditii atat de rele incat sa nu poti creste un copil din moment ce ai acces la site ul asta. Asa ca nu te gandii la varsta si alte prostii iar daca vrei aa pastrezi copilul, pastreaza lwinking