| ValentinaValiLes12345678901234567890 a întrebat:

E vorba despre mama mea, am 13 ani și am încă 2 surori una de 12 și alta de 2 ani..Eu ii spuneam mamei mele sa nu mai fumeze, sunt sensibila și plâng rapid.Cateodata e calmă și vorbește ok, dar se tot enervează și, și eu mă enervez și dacă mă enervez nu-i bine, dacă sunt supărată iarăși nu-i bine, dacă sunt prea fericita iarăși nu-i bine.E vorba că sunt cea mai mare dintre surori și eu am grija de cea mica, când mama are de lucru are un coafor și face par, tunde, face unghii cu gel și eu am grija de fetiță cea mica, sora mea de 2 ani, o schimb, o îmbrac, ii dau de marcare, fac curat, învăț cat pot.Da mereu mama zice că avem figuri că suntem proaste(toate 3) și cred că nu mă prea iubește, dacă ii zic sa nu fumeze, zice că o conduc eu și că ea ne ascultă mereu.Da e adevărat că am ce vreau sa fac ce pot și eu la 13 ani.Ce pot face, ajutați-mă!

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

E decizia ei că fumează.
Dacă ea nu vrea să se lase de fumat crede-mă că tu nu o vei putea convinge să renunțe.
Nu o mai bate la cap să renunțe la fumat că mai rău faci.
Acceptă că nu poți să faci ceva în privința asta.

| Rd79 a răspuns:

Tu stii ce inseamna a inerva? Hint: Cred ca nu.

"Da mereu mama zice că avem figuri că suntem proaste(toate 3)"
Nu cred ca procedeaza bine, e clar ca are dreptate partial, dar nu cred ca poate spune asta cu certitudine despre fetita de 2 ani. E greu sa iti dai seama despre inteligenta unui copil asa mic.

Ce poti face? Pai de exemplu sa inveti niste ortografie? Si sa nu-i mai zici mamei sa nu fumeze, e treaba ei.

| ValentinaValiLes12345678901234567890 explică:

Nu e rea și munci nu ne bate dar de când i-am zis să înceteze cu fumatul a început tot.