| TriXeE a întrebat:

Este pentru FETE. Am o prietena buna si mi-a spus ca nu i-a venit menstruatia adica i-a intarziat 3 saptamani pentru ca trebuia sa ii vina pe 18 septembrie iar in augus i-a venit de doua ori.
Ce are? Este normal? Ce sa faca?

p. s.-nu a avut niciun contact sexual

FUNDAAAAAAAAAAAA

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu,normal nu este.
Probabil are o dereglare hormonala sau o raceala puternica si trebuie sa mearga la medic.
Daca a facut bai in mare sau in rau de munte,daca s-a obosit,daca s-a stresat,daca a tinut vreo dieta, toate astea sunt tot atatea motive sa i se intample dereglarea asta de ciclu.
Ar trebui sa vorbeasca cu mama ei si sa mearga impreuna la medic, pentru un diagnostic corect si un tratament adecvat.Nu ar trebui sa se rusineze de ceva, lucrurile astea se intampla si dintr-o suparare puternica, important este sa ajunga cat mai repede la medic.
Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Aηdεεε a răspuns:

Ba este FOARTE NORMAL!, in primul rand... nu trebuie sa se sperie din acet moriv pentru ca este normal. inca nu s-a reglat manstruatia si aceasta poate avea mici intarzieri... de asemnea este la fel de posibil sa nu ii poata venii timp de 1 an. Asta nu este un semn de alarma. happy. mult noroc in continuare!

| Kodokuna a răspuns:

Pai pana la 18 ani, ciclul poate fi neregulat.3 saptamani e ceva, dar la unele asa e mereu.De exemplu, l mine a fost regulat cam un an, iar ultimele luni a inceut sa-mi vina cu 45 zile mai repede,sau a intarziat. Ultima data a intarziat o saptamana.
Poate e si pe baza de stres,abia a inceput scoala, sunt emotii, teste etc.
Vezi ce se intampla in continuare.Eu sunt sigura ca-i va veni peste putin timp.
Sanatate!

| Kodokuna a răspuns:

Imi cer scuze pentru greseli, abia acum am observat.E "la mine" si "4-5 zile", nu 45 happy

| simina a răspuns:

Nu este deloc normal trebuie sa consulte un endocrinolog.

| Neuron a răspuns:

E foarte normal, si mie imi intarzie cand sunt racita sau uneori pur si simplu pentru ca inca nu s-a reglat.