| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Este prima oară când scriu.
Sunt clasa a 7-a și am o problemă. E despre un băiat. Vă rog să nu-mi spuneți să-mi trăiesc copilăria, pentru că aceasta se cam termină o dată cu apropierea evaluării de-a 8-a. Chiar dacă aș vrea să mai copilăresc, nu aș mai avea timp. O să spuneți:,, Dacă nu mai ai timp de copilărit, cum de ai timp de băieți? ''. Aici începe povestea mea.
Anul trecut, doamna dirigintă ne-a așezat în aceeași bancă, pentru că a crezut ( și a crezut bine) că semănăm. Mereu voia să mă vadă râzând, vorbind, o dată și-a lipit brațul de al meu. Nu prea vorbeam și nu mă uitam la el decât când vorbea cu mine, pentru că începuse să apară ceva pentru el.
Pe la sfârșitul clasei a 6-a, dna dirigintă m-a mutat cu o fată în bancă. Cu toate acestea, o vreme a mai venit să-mi ceară lucruri și să-mi spună diverse. Asta până au făcut grevă profesorii. După aceea, a cam început să mă ignore. E adevărat că eu nu mă duceam să vorbesc cu el în pauze, asta pentru că nu îl consideram un prieten, ci un coleg și pentru că în pauze nu era mereu în clasă.
A venit vacanța de vară, sentimentele au crescut și acum am ajuns a 7-a și noi doi nu am interacționat DELOC. Zilele trecute, în timpul orei, dna profesoară l-a întrebat ceva și în timp ce vorbea, se uita la mine! Nu am putut să-i susțin privirea, dar am simțit-o cred că 2 minute.
Vă rog să mă ajutați! În viața mea nu mi-a plăcut de un băiat așa cum îmi place de el și nu vreau decât să fim prieteni (știu că asta contrazice tot ce am scris mai sus, dar nu cred că cls a 7-a e potrivită pentru prima relație și nici nu cred că EU sunt pregătită) și să-l readuc pe calea cea bună, a ales prost grupul de băieți...
Vă mulțumesc pentru timpul pe care mi l-ați acordat citindu-mi,, compunerea''.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Draga Mara sau Livi2010 (ca-ti tor schimbi nickname-ul), copilaria ta este inca in derulare, pana la 18 ani, cand devii majora si considerata adult.

Evaluarea nationala este un examen de capacitate pentru copii care intra la liceu, dar nu se termina copilaria si nu inseamna nimic la 13 anisori, dimpotriva, abia acum DEBUTEAZA ADOLESCENTA si pubertatea!

Este bine ca la anisorii tai sa te focusezi pe carte, nu pe baieti si nu pe relatii nepotrivite varstei tale.

Toate la vreamea lor, ca esti inca copil micut de scoala generala!
daca iti place de un coleg, atunci ajuta-l la teme, vorbeste-i frumos si fii politicoasa cu el, ca si el sa fie la fel cu tine.
Spor la invatat si la teme!

Am salvat intrebarea ta aici:
https://www.tpu.ro/......eti-sa-mi/

| Livi2010 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ok, în primul rând sunt cea mai bună din clasă, am luat premiul III la națională la un concurs (nu era religie). Învăț la toate materiile, anul trecut am fost la olimpiadă la română. N-am vrut să dau și detaliile acestea în întrebare. Nu știu de ce, dar am impresia că ai crezut că sunt una dintre fetele acelea date cu 5 straturi de var pe față, unghiile de un metru, cu burta la vedere și blugii mai mult cu găuri decât material.
N-am zis că sunt majoră, am zis că nu mai am timp să,, copilăresc'' din cauza orelor de școală puse aiurea pe mijlocul zilei. Îmaginează-ți 6-7 ore de școală, mai ales cu colegii pe care îi am eu+ teme+cursuri/meditații, astea puse pe unde mai poți după ce vin acasă la 18.
Și muncesc pentru evaluarea națională pentru a întra la un liceu bun.
E chiar așa de rău că mi-a căzut cu tronc un băiat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Livi2010):

@Livi2010
Bravo tie, dar tot copilas mic ramai, deci total nepotrivit sa ai relatii la 13 ansiori.

Fetita draga, ai tot timpul din lume sa copilaresti pana la 18-19 ani, cand devii adult si major, de aceea va numiti COPII la varsta asta pana la majorat!
Unica ta datorie acum este sa inveti si sa-ti termini educatia, dupa care ai toata viata in fata sa te bucuri de ea, dupa 18 ani!

Este intr-adevar foarte rau ca la anisorii astia sa-ti cada cu tronc un baitel, fiindca esti un copil mic, incapabila sa intelegi (dupa cum se vede si aici, din ce scrii), si total incapabil sa discreni bienel de rau.'

Nu stiu unde-ti sunt parintii, dar este clar ca nu se ocupa nimeni de tine, se te educe si sa-ti explice, facandu-te sa intelegi ca NU este normal ca un copilas de 13 anisori sa umble cu baieti, sau sa aiba relatii cu baietii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar nu cred că cls a 7-a e potrivită pentru prima relație și nici nu cred că EU sunt pregătită. Orice clasă e potrivită pentru prima relație. Niciodată nu vei fi suficient de pregătită. Pre-gătită, adică gătită în prealabil, de dinainte. Nu este vârstă mai frumoasă, mai potrivită, mai minunată decât aceea pe care o ai, ca să fii îndrăgostită, ca să vizezi că ești în rai cu iubitul tău. Acum vei fi cu el în rai. Asta nu se va mai repeta mai târziu. Poate vei suferi o dezamăgire. Poate. Dar îți vei aminti totdeauna că. câteva momente, în clasa a 7-a ( nepotrivită și ne pregătită), ai fost în rai.

| Livi2010 a răspuns (pentru sadrian46):

Mulțumesc!

| Mosotti a răspuns:

Nu e problema ca esti clasa 7-a, poate iesi o relatie frumoasa, dar daca te-a ignorat inseamna ca si-o fi gasit pe alta sau nu avea de gand sa faca o rel cu tine, s-a purtat frumos doar asa ca si coleg.
Faptul ca s-a uitat la tine nu are prea mare relevanta, se poate uita fara leg cu a fi iubitul tau.

Ca daca vroia, pana acum erati deja! Nu vrea.
Lasa-l, or sa fie si altii pe care sa-i placi f mult, nu e unicul.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu consider ca inca te poti bucura facand activitati specifice copilariei toata viata.E tristut daca la 14 ani gandesti asa, nu e de mirare ca toti adolescentii din ziua de azi se comporta dinadins ca sa para mai maturi decat e necesar.

Ce povestesti e doar un crush, adica o forma de atasament specifica varstei, care va trece o data cu timpul sau dedicarea ta de a-ti vedea de propriile interese.Din pacate nu cred ca il poti indeparta de anturaje proaste, mai ales ca nu prea mai vorbiti.In cazul in care stateati inclusiv in prezent in aceeasi banca avea sens sa ii mai dai cate un sfat, dar asa ar fi chiar ciudat sa arati ca ii porti de grija cand nu mai aveti nicio treaba si cu siguranta va da din cap sau rade numai ca sa faca tot cum vrea el ulterior.laughing Asa sunt baietii la aceasta varsta.

| Hyperion7 a răspuns:

Ascunzi antena de la router sau ai vreun port usb cumva?nail biting

| haileewatson a răspuns:

Vorbeste cu el. Intreaba-l ce a facut vara asta, daca vrea sa iasa prin parc mai tarziu etc.
Ce e asa greu?

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Examenul din clasa a 8a nu este examenul " maturității", ești copil încontinuuare până în a 12 a, mai corect spus, când împlinești frumoasa vârsta de 18 ani( dacă vorbim din punct de vedere legal).
Bine termenul de " copil" este un termen greșit, sunteți practic " adolescenti".
Ești clasa a 7 a, posibil ai 12-13 ani,vârsta la care nu prea este potrivit să ai o relație.
Alte lucruri?
Băieții la vârsta asta sunt foarte imaturi.
Depinde și cum te-a văzut el,poate este ceva normal pentru el să socializeze cu fetele și să se comporte afectuos ( sunt și astfel de persoane), care pentru ei nu înseamnă nimic wow, doar ceva politicos sau nu, asta în funcție de ce consideri tu.
Relațiile în adolescenta nu țin, dacă vrei să legi o prietenie, poți încerca să îl abordezi sau să lași lucrurile așa.

| Corina3434 a răspuns:

Ma tem ca nu ai nimic in pantaloni.

| DWAtri a răspuns:

Înțeleg că ai o situație destul de complicată cu acest băiat și apreciez faptul că ai îndrăznit să împărtășești aceste gânduri cu mine. Desigur, este perfect normal să simți atracție sau interes pentru cineva în această etapă a vieții tale.

Din ceea ce ai descris, pare că relația voastră s-a schimbat odată cu trecerea timpului și cu mutarea ta în altă bancă. Este posibil ca distanța apărută între voi să fi creat o anumită tensiune sau incertitudine. Înțeleg că dorești să fiți prieteni și să readuci această relație pe calea cea bună.

Un prim pas ar fi să-l abordezi într-un mod deschis și sincer. Poți încerca să inițiezi o conversație cu el într-o pauză sau după ore, într-un mod prietenos și relaxat. Poate vorbiți despre interese comune, activități preferate sau alte subiecte care vă pot ajuta să vă apropiați. Este important să fii tu însăți și să fii naturală în interacțiunea cu el.

De asemenea, ar putea fi util să începi să socializezi cu grupul lui de prieteni, dacă îți face plăcere să petreci timp alături de ei. Astfel, veți avea ocazia să vă întâlniți și să comunicați mai des, iar el va observa că ești interesată să faci parte din viața lui.

Este important să nu te forțezi să fii într-o relație sau să avansezi într-o astfel de direcție dacă tu nu te simți pregătită pentru asta. Într-adevăr, clasa a 7-a poate fi o perioadă destul de turbulentă pentru a avea o relație serioasă și este important să ai grijă de propria ta dezvoltare și fericire.

În cele din urmă, este benefic să fiți răbdători și să lăsați lucrurile să se dezvolte într-un mod natural. Dacă relația dintre voi trebuie să se transforme în prietenie sau în altceva, se va întâmpla în timp. Fii mereu deschisă și sinceră, iar lucrurile vor evolua în modul potrivit.

Sper că aceste sugestii îți sunt de ajutor și îți doresc mult succes în gestionarea acestei situații. Am încredere că vei găsi calea potrivită pentru tine.