| xDirectioner5 a întrebat:

Ajutor va rog, sunt indragostita pana la gat de un baiat! Deci acum mi-ar veni sa-i iau in brate si sa nu-i mai dau drumul. Mama mea e profesoara de romana la noi si ea zice ca in ore se uita la mine nu prea stiu ce sa cred! Sunt intr-o situatie fara iesire, nu credeam ca o sa mi se intample asta vreodata, dar cred ca e prima mea iubire de care am avut parte, toate fetele din clasa il plac dar el sta numai cu fosta lui colega de banca si cu mine. Eu am venit in clasa a4-a si acum sunt intr-a5-a. nu credeam ca o sa ma adaptez asa repede si ca o sa mi se intample asta. + prietenele mele cele mai bune il plac crying Eu vreau sa-i zic ce simt, dar nu pot, pur si simplu nu pot, mi-e rusine, daca va zice ceva, nu pot! Sa vorbesc cu doamna diriginta sa vada ce-i de facut? El vine la mine in pauze vorbeste cu mine, dar nu cred ca o sa ma poata vedea vreodata mai mult decat o amica. El se poarta altfel cu mine decat cu celelalte fete, nu stiu adica, cand ma intraba ceva parca iar tremura vocea, mereu cand raspund ceva la scoala el are ceva de zic ex. Nu stiu! Urasc treaba asta! Mi-ar placea sa pot sa-l uit dar imi sta pe suflet, seara-dimineata-la pranz-dupa-amiaza! Deci nu pot sa mi-l scot din minteee, va rog dati-mi sfaturi cum as putea sa-i zic ce simt!

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu realizezi cateva lucruri,orbita cum esti de emotiile si sentimentele care te napadesc mereu.
Baiatul,din cauza varstei,este complet incepator,nu are idee cam cum ar trebui sa abordeze o fata,in sensul dorit de tine.
Si,ca si cum asta n-ar fi de ajuns,mai esti si fiica profesoarei de romana!
Pentru tine e ceva normal,e mama ta,ai crescut cu ea,nu te intimideaza ideea,dar uita-te la toti colegii tai,toti se pierd si se emotioneaza in fata dansei,pentru ei nu e "mama",e "profa de romana",vai si-amar!
Ce-ar putea indrazni bietul baiat? Daca mai e si linistit sau timid,oricat te-ar placea,avantul lui e taiat din start!
Faptul ca se poarta mai special cu tine si iti sta aproape,ar trebui sa te incurajeze,cred ca nici prin cap nu-i trece sa indrazneasca mai mult!
Asa ca,taurul de coarne il vei lua tu!
Si,fa-o foarte incet si cu tact,altfel il vei speria cu impetuozitatea ta!
Nu-i nevoie sa-i declari ceva,cand iti place un baiat,ii arati lucrul asta,cu zambetul,cu privirea,cu apropouri dragute,cu intreg comportamentul tau!
Asa ca,nu-i spune,doar arata-i,nici nu te compromiti,nici nu simti ca nu faci nimic!
Varsta voastra e o mica problema,dar inteleg ca discuti destule cu mama ta si,in mare,incuviinteaza sentimentele tale!
Asa ca,ar fi foarte indicat sa-i ceri tot dansei(si nu dirigintei!) un mic sfat legat de actiunile tale viitoare,vei avea un ajutor de nadejde alaturi.
Esti cu un an mai mare decat fiica mea si stiu ca sa iesiti undeva e de-a dreptul exagerat,dar puteti comunica pe messenger sau fb,puteti avea parte de momente, deci, in afara scolii, in asa fel incat sa fiti multumiti amandoi.
Incearca!
Altfel, te vei sufoca in propriile sentimente!

| MaliciousDeath a răspuns:

M-ai pierdut de la "acum sunt intr-a 5-a".
Ai probabil doar 11 ani, deci daca tu te crezi matura, afla ca el n-o sa fie matur dpdv emotional nici la 16.
Dupa cum a zis si greece, zambeste-i, fa-i un compliment, mai trage-l de mana...dar ma indoiesc de faptul ca-si va da seama de ce faci tu toate astea.
Ok, inteleg ca-l placi, dar sunteti mult prea mici pentru o relatie.

| xDirectioner5 explică (pentru MaliciousDeath):

Sunt intr-a6-a si trec intr-a7-a... dar am zis asta pentru ca de atunci se tot repeta, asta, deja m-am saturat. trebuie sa fac ceva, dar nu pot.

| simomih a răspuns:

Totul tine de ceea ce simte el, adica pe cine place el. Daca el te place pe tine, atunci va face ceva, iar prietenele tale vor trebui sa inteleaga si sa va sprijine.Mult succes si sper sa faca un pas cat mai repede.Propun sa nu faci tu nici un pas, pentru ca l-ai putea presa..si daca e sa te placa cu adevarat va face el ceva, cu siguranta:*

| xDirectioner5 explică (pentru simomih):

Multumesc mult pentru sfat, dar sunt deja in clasa a6-a si tot la fel se intampla 2 ani am suportat asta, sunt foarte enervata si trebuie sa stiu cum sa procedez

| simomih a răspuns (pentru xDirectioner5):

Atunci fa tu primul pas..invita-l undeva..la un film ceva..si vezi daca accepta. Daca o tot coteste..cred ca nu prea vrea.sad